czwartek, 10 czerwca 2021

Sprawdzone rośliny do cienia. Jakie rośliny rosną i kwitną na cienistym stanowisku.

Cienisty zakątek ogrodu bywa nielada wyzwaniem pod kątem ciekawej aranżacji. Dziś proponuję wam zapoznać się z gatunkami, które są przeze mnie uprawiane w cieniu i półcieniu. Myślę, że części z nich nie znajdziecie w popularnych spisach roślin cieniolubnych, ale warto posadzić je właśnie w cienistych zakątkach. Dlaczego ? Zapraszam do czytania.
Nie dajcie się zwieść, że ogród w cieniu jest monotonny, a rośliny słabo kwitną. Rośliny cieniolubne kwitną niemniej pięknie od tych kochających słońce, choć większość okazów ma zwyczajnie subtelniejsze kwiaty, a nawet kwiatostany.Jak stworzyć ciekawą aranżację? Po pierwsze dobrze, aby zacienione miejsce rozjaśnić i nieco je ożywić. Możemy w tym celu dobrać rośliny o barwnych liściach i ciekawych fakturach oraz okazy, które pięknie i długo kwitną. Starajmy się również dobierać gatunki kwitnące w różnych terminach, aby nasza rabata zmieniała się i wciąż tętniła życiem.Zacznijmy od tego, że cieniste zakątki są po prostu smutne i zimne w odbiorze. Pierwszą rośliną, którą z pewnością wszyscy dobrze znają jest funkia. To królowa cienia, więc musi być wspomniana jako pierwsza. Powstał już na jej temat dość obszerny post, więc zapraszam do zapoznania się się z moimi doświadczeniami i zdjęciami tutaj:

Ukryty czar funkii

Fotografie z mojego ogrodu dowodzą, że funkie w cieniu fenomenalnie się wybarwiają i cudownie kwitną. Nie sposób ich nie zauważyć.

Z jakimi roślinami łączę hosty?

Przepięknie wyglądają w towarzystwie zawilców japońskich, czy też traw ozdobnych. Połączenie zawsze doskonałe to towarzystwo paproci. Eksperymantalnie posadziłam też w sąsiedztwie host płożace róże i był to świetny pomysł.

Połączenie różnych odmian funkii na rabacie, także wygląda dobrze. Mimo wszystko dobrze łączyć hosty z innymi roślinami cieniolubnymi.Zawilec japoński

Roślina o dekoracyjnym ulistnieniu, łatwa i  bezproblemowa w uprawie. Kwiatostany są dość wysokie, z delikatnymi i drobnymi kwiatami. Doskonale wygląda w sąsiedztwie tawułki, funkii, traw ozdobnych.


Tawułki

Mnogość odmian sprawia, że z pewnością każdy znajdzie idealną w odpowiednim kolorze, pasującą do danej aranżacji. Tawułka chińska, Arendsa, Thunberga mogą wkomponować się doskonale, w niemal każdą rabatę.


Brunera wielkolistna

Bylina o pięknych, dekoracyjnych liściach. Kwiaty drobne, lecz bardzo ładnie prezentują się na rabacie. Dobrze wygląda sadzona w towarzystwie paprotek, tawułek, host.


Tojeść kropkowana

Świetnie rozjaśnia ciemne zakątki ogrodu. Doskonale radzi sobie w cieniu. Dobrze trzymać ją w ryzach w formie kępy. Najlepiej wygląda w kompozycjach mniej formalnych. Świetnie sprawdzi się na piętrowanych rabatach.


Konwalia majowa

To klasyka roślin cieniolubnych. Doskonale wygląda pod okapem drzew. Dobrze łączyć konwalię z wyższymi roślinami, jak parzydło leśne. Doskonale wygląda w dużym skupisku połączona z czosnkami olbrzymimi.

Parzydło leśne

Dekoracyjne ulistnienie i ciekawie prezentująca się roślina w czasie kwitnienia. Dobrze wygląda sadzona grupami. Udane kompozycje tworzy na rabatach piętrowanych w towarzystwie innych roślin cieniolubnych.


Wiciokrzew

Rośnie u mnie w ogrodzie na dwóch stanowiskach. Posadzony w półcieniu, zdecydowanie wolniej rośnie, ale kwitnie co roku bardzo obficie i jest zdrowy! Nie atakują go mszyce i jest w bardzo dobrej kondycji. Z kolei wiciokrzew rosnący na słońcu rośnie bardzo szybko, dobrze kwitnie, ale każdego roku od maja jest ulepiony mszycami. Wymaga stałych oprysków. Moim zdaniem najlepszym stanowiskiem dla wiciokrzewu jest właśnie półcień.Kiwi pstrolistna

Doskonale radzi sobie w mocnym półcieniu, pięknie wybarwia się. Ożywia przestrzeń swoimi pięknymi listkami.Lilowce

Zawsze okazują się dużym zdziwieniem, że rosną i fenomenalnie kwitną w cieniu i półcieniu.

Na ich temat także powstał już ciekawy materiał. Zapraszam tutaj:

Liliowiec ogrodowy


Irysy

Przetestowałam i polecam, ponieważ po pierwsze doskonale rosną i kwitną w półcieniu, a nawet cieniu. Po drugie kwiaty dłużej zachowują świeży wygląd. Moje kosaćce rosną w sąsiedztwie berberysów i dzikiej róży o ciekawej formie prowadzenia. Wkrótce zdradzę jak uprawiać dziką różę, by uniknąć efektu nieładu. Najniższe piętro rabaty z kosaćcami zajmuje między innymi trzmielina oraz śniedek.

Dzika róża

Rośnie w moim ogrodzie od samego początku. Rośnie w półcieniu. Doskonale rośnie i pięknie kwitnie.
Hortensje

Dobrze poradzą sobie w półcieniu. Nie polecam zupełnie początkującym ogrodnikom, ponieważ jest to dość wymagająca roślina. Niemniej jest najbardziej okazale kwitnącą rośliną, która radzi sobie w ciemnych zakątkach ogrodu. Pięknie wygląda sadzona dużymi grupami, ale także w aranżacjach z innymi roślinami cieniolubnymi o atrakcyjnych liściach.Kirengeszoma

Pochodzi z rodziny hortensjowatych. Mało popularna roślina o fenomenalnych lościach, pięknie kwitnie. Doskonała do półcienia. Nie toleruje nawożenia !


Pluskwica

Podobnie jak parzydło leśne ma piękne liście i świetnie wygląda podczas kwitnienia. Można sadzić w grupie lub na rabacie w towarzystwie innych roślin cieniolubnych.


Epimedium

Kokoryczka wonna

Serduszka okazała

Orlik ogrodowy

To okazy nieco drobniejszej formy, doskonale wypełniają rabaty w cieniu. Pięknie komponują się z funkiami, paprotkami, brunerą, czy trawami ozdobnymi. Wymienione okazy to piękny, kwitnący akcent, każdego ciemnego zakątka ogrodu.
Cień i półcień to rownież idealne stanowisko dla azalii i rododendronów. Łączone z krzewami iglastymi, tworzą niesamowite aranżacje.
Rośliny zadarniające:

Trzmielina

Wybarwia się przepięknie i doskonale zadarnia glebę. Dodaje koloru i ożywienia w trudno dostępnych miejscach. Odporna i mało wymagająca.


Barwinek

Uwielbiam go za odporność, piękne i dekoracyjne ulistnienie. Ślicznie wygląda pod okapem drzew w towarzystwie paprotek i kokoryczki wonnej.
Rogownica kutnerowata

Doskonała do ogrodów skalnych, obwódki rabat oraz do zadarniania. Doskonale radzi sobie nawet w cieniu.i półcieniu.
Bluszcz pospolity

Może porastać konary drzewa, ściany, murki oraz płożyć się niczym roślina zadarniająca.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz