środa, 16 czerwca 2021

Rośliny jednoroczne na balkon, taras i do ogrodu

Ogród nabiera wyrazu wraz z każdą kolejną posadzoną rośliną, podobnie jak taras, czy też balkon. Rośliny jednoroczne to doskonałe uzypełnienie ogrodu. Dziś przedstawiam wam moje top 10 roślin jednorocznych.Pelargonie

Chociaż są roślinami wieloletnimi, dużo osób traktuje je jako rośliny sezonowe. Pelargonie do dobrego wzrostu potrzebują słońca oraz nawożenia. Zapewniając im odpowiednie warunki i pielęgnację zachowują zdrowy wygląd i nie są atakowane przez szkodniki. Pelargonie nie lubią przesuszania gleby, podlewamy umiarkowanie, ale często. Rośliny mogą zimować w pomieszczeniach gospodarczych, a nawet w domu na okiennym parapecie. Pamiętajmy, że rośliny zimujące, także potrzebują podlewania- sporadycznie (1-2 razy w tygodniu), ale nie należy o nich zapominać.
Heliotrop

Roślina o pięknym ulistnieniu, wyjątkowych kwiatach, a przede wszystkim o cudownym zapachu. Warto sadzić ją w donicach blisko miejsc wypoczynku. Roślina idealna do półcienia. Podlewamy umiarkowanie i nawozimy odżywkami do roślin kwitnących.


Aksamitki

Najpopularniejsze z roślin jednorocznych. Odporne i mało wymagające. Przetrwają nawet okresową suszę. Mnogość kolorów i odmian sprawia, że na pewno znajdziemy idealną odmianę do swojego ogrodu.


Maciejka (lewkonia długopłatkowa)

Myślę, że z powodzeniem można nadać jej miano najpiękniej i najintensywniej pachnącej rośliny jednorocznej. Choć nie należy do roślin bardzo efektownych wizualnie, nadrabia wszystko miłym, intensywnym zapachem, unoszącym się na dużą odległość, od późniego popołudnia. Jej kwiaty w ciągu dnia pozostają zamknięte, stąd zapach uniosi się w ogrodzie dopiero pod wieczór, kiedy to kwiaty zaczynają się otwierać. Roślina najlepiej rośnie w półcieniu, powinna być systematycznie podlewana.
Groszek pachnący

Piękny, bezproblemowy i zwyłam na to mówić roślina do zadań specjalnych. Zakryje to co nie koniecznie ma być widoczne, dość wysoko się pnie, pięknie pachnie. Czy ma jeszcze jakieś superlatywny ... tak :) ma ładne kwiatuszki. Podlewamy umiarkowanie, ale często. Uprawiamy na stanowisku słonecznym. Rośliny można wysiewać aż do końca czerwca, wysiewając partiami co dwa tygodnie, uzyskamy efekt dłuższego kwitnienia. Kwitnie od czerwca , nawet do września- w zależności od terminu wysiewu. Nawozimy regularnie nawozami do roślin kwitnących. U mnie w tym roku dopiero wschodzi :) Tegoroczny groszek uprawiam przy podporze, gdzie rośnie winobluszcz trójklapowy.


Lobelia przylądkowa

Bezproblemowa, odporna. Doskonała do tworzenia aranżacji w skrzynkach balkonowych. Pięknie komponuje z białymi, różowymi, a nawet żółtymi kwiatami. Może być uprawiana w słońcu i półcieniu. Podlewamy umiarkowanie, nie przesuszamy gleby. Nawozimy jak pozostałe rośliny nawozem do roślin kwitnących.


Surfinia, petunia

Zdecydowanie najpiękniejsze i najokazalsze kwiaty jednoroczne wg mojej opinii. Powinny być uprawiane na stanowisku słonecznym. Mocno podlewamy i dokarmiamy odżywkami do roślin kwitnących. W gorące dni podlewamy dwa razy dziennie. Przekwitłe kwiaty uszczykujemy palcami.Begonia

Uprawiana także jako roślina jednoroczna, choć jest także z powodzeniem uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Mnogość odmian sprawia, że możemy uprawiać je w słońcu i półcieniu oraz dobrać odpowiednią barwę kwiatów do tworzonej aranżacji. Raczej nie lubi przelewania gleby. Podlewamy umiarkowanie, gdyż roślina przetrwa nawet okresową suszę. Może być uprawiana w doniczkach, a nawet na rabacie. Zimowanie wygląda podobnie jak w przypadku pelargonii.


Koleus

Roślina jest uprawiana na różne sposoby. Sprawdzi się jako domowa roślina doniczkowa. Może rosnąć w skrzynkach balkonowych lub na rabatach w ogrodzie, jako sezonowa roślina na obwódki. Uprawiamy w słońcu lub półcieniu. Na słonecznym stanowisku pięknie się wybarwia, w półcieniu kolory mogą blaknąć. Możemy z powodzeniem sami wysiać nasionka wiosną w domu. Podlewamy dość mocno i nie doprowadzamy do przesuszenia gleby. Nie wymaga nawożenia i jest bardzo odporną rośliną na szkodniki.
Macie swoje ulubione rośliny jednoroczne ? Jesteście co roku wierni jednemu gatunkowi, czy zmieniacie stosowane rośliny ? Zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz