sobota, 19 czerwca 2021

Ścieżki w ogrodzie. Po co i jak je budować ?

Dziś postanowiłam poruszyć bardzo ważny temat. Po co tworzyć ścieżki w ogrodzie ? Jak ? Z jakich materiałów ? 

Zaczynając od początku, czym jest ścieżka ? Otóż zarówno zwierzęta, jak i ludzie instynktownie poruszają się po danej przestrzeni określonymi szlakami. Wynika to z ukształtowania terenu, czy też przeszkód znajdujących się na naszej drodze. Wydeptane ścieżki w lesie, w parkach i na skwerach są sygnałem jak powinien być poprowadzony szlak pieszy. W ogrodzie mamy sytuację identyczną. 
Jeżeli nie budowaliśmy ogrodu zgodnie z zasadami zagospodarowania, robiliśmy to na własną rękę, zapewne ścieżki nie były jednym z pierwszych etapów projektowania ogrodu. Wówczas mamy po czasie wydeptane ścieżki i dróżki- jest to jasny sygnał, jak jest nam nawygodniej poruszać się po ogrodzie.

Jak wygląda ten proces do początku? Projektując swój ogród planujemy strefy. Tu będzie ławeczka - o i jaki z niej piękny widok na drzewa dziadka, a tutaj postawimy altanke- świetne miejsce, z którego widać cały ogród. Mamy już sygnał, że w te miejsca dobrze poprowadzić ścieżki (między rabatami, trawnikiem, czasem przy ścianie domu). Wszystko zależy od tego co chcemy w ogrodzie wyeksponować, a co ukryć.
Mówiąc wprost wprowadzamy podział funkcjonalny i wytyczamy wnętrza ogrodu. Najwspanialsze jest to, że właśnie te wnętrza tworzą nasz ogród wyjątkowym i oryginalnym, to właśnie tutaj najczęściej wplatamy nasz spersonalizowany świat. Mamy zatem wytyczone ścieżki przez projektanta, lub nasze wydeptane ścieżynki i co dalej ? Wybieramy materiały, które spełnią swoje funkcje najlepiej i będą pasowały do klimatu naszego ogrodu. Asortyment materiałow jest nieskończony żwirek, kamienie, płyty, kostka, bruk, drewno. Materiały możemy ze sobą łączyć i miksować.

Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Każdy inaczej się zużywa i wymaga nakładu innych prac podczas realizacji. Musimy zatem odpowiedzieć sobie na pytania: jak często będziemy korzystać z danej drogi, czy warto inwestować w ułożenie kostki ? Czy może wystarczy wykonać przepuszczalną ścieżkę wysypaną kamieniem ? Strefy codziennego użytku, powinny być wykonywane z materiałów trawałych oraz stabilizujących podłoże. Ścieżki oprowadzające po ogrodzie, dobrze wykonywać z materiałów przepuszczalnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz