czwartek, 27 maja 2021

Pachnące krzewy w ogrodzie

Pachnące krzewy to element, którego nie powinno zabraknąć w przestrzeni naszego ogrodu. Jesteście ciekawi jakie krzewy mają fenomenalne, pachnące kwiaty ? Dzisiaj przedstawiam moje top 10 pachnących krzewów.


Krzewy to obok drzew podstawowa grupa roślin, których nie może zabraknąć w aranżacji przestrzeni ogrodu. Krzewy nie tylko pięknie wyglądają, ale również wprowadzają niezwykły nastrój. Szelest liści, odmienna faktura oraz barwa ulistnienia, a także komfort zacienienia w słoneczne dni to tylko część z ich walorów. Możemy dobierać krzewy o różnym pokroju, wielkości. Dzisiaj jednak skupimy sie na poznaniu krzewów o pięknie pachnących kwiatach.

Wydzielanie zapachów konkretnej rośliny, uzależnione jest od pory dnia, pogody, a nawet temperatury. Część krzewów pachnie tak intensywnie, że nie sposób ich nie zauważyć, spotkamy jednak również gatunki o subtelnym, delikatnym, lecz uroczym zapachu.


Top 10 krzewów o pachnących kwiatach:


Jaśminowiec wonny

Mocny egzotyczny zapach unoszący się na dużą odległość.


RóżeKrzewy różane mają przyjemny kwiatowy aromat. Mogą mieć zapach od delikatnego, aż po intensywny w zależności od odmiany krzewu. Niekwestionowane królowe lata, powinny mieć głowy w słońcu, a stopy w cieniu- taka złota zasada uprawy róż.


Kalina wonna

Krzew o miłym i słodkim zapachu. Jest to dodatkowo ciekawy krzew wabiący motyle.


Złotokap

Krzew o delikatnym waniliowym aromacie. Należy pamiętać, że jest zaliczany do grupy roślin trujących.


Azalie


Krzewy w zależności od odmiany pachną intesywnie, bądź subtelnie. Do bardziej wyrazistych należy azalia pontyjska z gamy cytrynowo- pieprznych zapachów.


Budleja Davida
Niezwykle pięknie prezentuje się podczas kwitnienia. Krzew o kwiatach z gamy słodkich zapachów, wabiący motyle.


Migdałek trójklapowy

Doceniany za piękny wygląd w czasie kwitnienia oraz miły, delikatny zapach.


Tawuła


Wszystkie tawuły są krzewami pachnącymi, różnią się jednak intensywnością aromatu. Doceniane za odporność i uniewersalność.


Lilak

Mieszańce lilaka zwyczajnego występują w ponad 100 odmianach, mogą mieć kwiaty pełne, pojedyńcze lub półpełne. Zapach słodki i intensywny. Mnogość kolorów oraz łatwość uprawy to zdecydowane walory tych dostojnych krzewów.


Magnolia


Delikatny przyjemny zapach. Fenomenalne ze względu na wczesny rozwój pąków kwiatowych. Krzewy dość wrażliwe i delikatne.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz