wtorek, 25 maja 2021

Skalniak, ogródek skalny, kwietnik czyli jak stworzyć ciekawy akcent w ogrodzie

Skalniak ? Może ogródek skalny, albo kaskadowy kwietnik ? Zapraszam do zapoznania się z kilkoma ciekawymi aranżacjami.


Dysponując przestrzenią ogrodu, zawsze na pierwszym miejscu wyznaczamy jego strefy użytkowe, określamy styl w jakim będziemy chcieli tworzyć ogród. Ostatnim elementem jest stworzenie wyjątkowej atmosfery w ogrodzie, czyli stworzenie oryginalnego miejsca, podreślającego wyjątkowość naszego ogrodu. Może być to wyeksponowana rabata z zastosowaniem detali, kwietnik, skalniak, a nawet ogródek skalny. Wiele zależy od tego jaki styl obraliśmy, ponieważ całość musi być spójna.Po pierwsze powinniśmy postawić na jeden wyróżniający się element w przestrzeni ogrodu, aby aranżacja była udanym i trafionym pomysłem musi wtapiać się w otaczający krajobraz, styl ogrodu oraz cały zarys koncepcji. Możemy nawiązać wykorzystaniem jednorodnych materiałów, kamieni, zastosowanymi roślinami.


Jeżeli decydujemy się na budowę skalniaka to wybieramy kamienie występujące w naszej okolicy lub takie, które będą spójne z resztą koncepcji ogrodu.


Odpowiednio uformowane warstwy ziemi oraz rozmieszczenie kilku sporych głazów, a następnie formowanie kształtu całości mniejszymi kamieniami to początek długiej drogi kształtowania skalniaka w ogrodzie. Taka forma aranżacji zajmuje sporą przestrzeń, więc mając do dyspozycji niewiele miejsca możemy stworzyć kwietnik kaskadowy.
Wspominałam już kiedyś, że z powodzeniem możemy wykorzystać istniejące elementu w ogrodzie do przekształcenia w cudowny akcent ogrodu jak np. stara ziemianka.Ogród z ziemianką- aranżacja


Innym przykładem pięknej aranżacji jest stworzenie miejsca do wypoczynku, na fundamentach starego budynku gospodarczego w ogrodzie.
Możemy do takiej aranżacji wykorzystać starą stodołę, fragment starego kamiennego ogrodzienia, a nawet istniejącą skarpę lub nasyp. Łatwiej jest bowiem wpisać się w już istniejący element architektury ogrodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz