poniedziałek, 17 maja 2021

Efektowne rośliny ogrodowe

Myślę, że każda osoba posiadająca ogród poszukuje wyjątkowych roślin, które stanowią ciekawy akcent na rabatach, czy też w donicach. Dzisiaj przedstawiam kilka swoich top propozycji efektownych roślin ogrodowych.


Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Jest to roślina posiadająca kilka znaczących walorów. Po pierwsze prezentuje się fantastycznie i przyciąga wzrok, jest łatwa w uprawie, odporna, a ponad to uwielbiają ją pszczoły i motyle. Najefektowniej wygląda sadzona w dużych grupach.


Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)


Wybierając ulubiony krzew miałam duży problem i szczerze nie potrafię wskazać jednego, ale z pewnością mogę polecić do nasadzeń azalie wielkokwiatową. Azalie są łatwe w uprawie, odporne na szkodniki oraz mają piękne kwiaty. Możemy z powodzeniem sadzić je jako solitery na zielonym tle lub jako uzupelnienie aranżacji rabat w ogrodzie.


Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Precyzując wskazałabym hortensje bukietową, krzewiastą, ogrodową, drzewkowatą. Wszystkie wyglądają niezwykle dekoracyjnie i nie sprawiają większych trudności w uprawie. Największy atut to bardzo długi okres kwitnienia. Możemy z powodzeniem wyszukać okazy kwitnące od lipca do października. Zasuszone kwiatostany mogą pięknie dekorować ogród także podczas jesieni.


Lilia (Lilium L.)

Lilie to jedne z najbardziej efektownych roślin cebulowych. Piękne, okazałe rośliny o nieco egzotycznym wyglądzie oraz niezwykle intensywnie pachnących kwiatach. Nikt nie przejdzie obojętnie obok lilii w ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują lilie drzewiaste.


Juka ogrodowa (Yucca filamentosa)

Niezwykle atrakcyjna, a zarazem prosta w uprawie. Jedyny i podstawowy warunek to duża ilość słońca, by cieszyć się pięknymi kwiatostanami. Najatrakcyjniej wygląda sadzona grupami w aranżacjach z innymi roślinami kwitnącymi lub na rabatach żwirowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz