środa, 24 marca 2021

Jak tworzyć kompozycje w ogrodzie

Temat wydaje się być dość prosty, lecz nie jest wcale tak oczywisty.

Kompozycja w ogrodzie to temat najważniejszy, od kompozycji zależy bowiem całokształt naszego ogrodu. Przede wszystkim ogród musi być spójny jako całość, oznacza to, że obrany kierunek powinniśmy konsekwentnie wprowadzać w każdej części ogrodu.Niezwykle istotny jest tutaj również detal, on bowiem jeszcze bardziej akcentuje określony styl ogrodu.

Decydując się na obranie stylu ogrodu powinniśmy próbować wpisać się w nasze najbliższe otoczenie oraz dostosować do szerszego kontekstu określonej okolicy. Taka metoda kreślenia koncepcji ułatwi nam pracę oraz rozwiąże wiele problemów. Zupełnie inaczej będzie wyglądać projektowanie ogrodu w mieście, niż w malowniczej okolicy parku krajobrazowego. Wpisanie się w tło to jedno z naczelnych zadań projektanta. 

Dobór ogrodzenia, roślin oraz detalu stanowi o sukcesie całego założenia ogrodowego. Jeszcze ważniejsze, ale i trudniejsze jest umiejętne odcięcie się od widoku mało atrakcyjnego. Zadanie to jest najbardziej wymagające, gdyż daje spektakularny efekt lub gigantyczną porażkę projektanta ;)

Mając z działki otwarcie widokowe na rozciągające się kwitnące polany, czy skrajnie lasu z pewnością powinniśmy wykorzystać ten atut i wpisać się w krajobraz. Natomiast mieszkając na wąskiej działce z brakiem korespondujących widoków, musimy sami stworzyć w swoim ogrodzie wnętrza krajobrazowe, a nawet całą ekspozycję krajobrazową. Możemy optycznie wydłużyć ogród, miejsce do wypoczynku zlokalizawać w strategicznym punkcie otwierającym się na przestrzeń ogrodu. Istnieje cały szereg sztuczek kształtowania przestrzeni ogrodu, które możemy wykorzystać, aby nasz ogród był przyjemny w odbiorze i miły dla oka. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza