Strony

środa, 1 lipca 2015

Czosnek ozdobny. Kwitnące pompony w ogrodzie

Jedną z nietypowych i modnych roślin cebulowych jest czosnek ozdobny (Allium). Poszczególne jego odmiany znacznie różnią się terminem kwitnienia. Na rynku są dostępne odmiany rozpoczynające kwitnienie w maju-czerwcu, aż do lipca. W grupie tych roślin możemy wybrać m.in. czosnek główkowaty, olbrzymi, okazały. Zaś kwitnący w ogrodzie czosnek olbrzymi zwiastuje rychłe nadejście lata. Wysokość poszczególnych odmian waha się od 40 cm (czosnek południowy), aż do 1,5 m (czosnek olbrzymi).



Najbardziej spektakularnie wyglądają kwiatostany czosnku olbrzymiego, które z oddali wyglądają niczym lewitujące, wielkie pompony.

Uprawa czosnku ozdobnego


Czosnki wymagają stanowiska słonecznego, lub w półcieniu. Doskonałe do uprawy tych roślin są gleby piaszczyste, przepuszczalne i bogate w wapń. Na stanowisku w półcieniu czosnek zakwita nieco później, ale zdecydowanie dłużej kwitnie.

Cebule możemy wysadzać do gruntu wiosną, bądź jesienią. Jeżeli zdecydujemy się na wysadzenie czosnku jesienią, wówczas kolejną wiosną będziemy mogli już cieszyć się jego kwitnieniem. Przekwitłe kwiatostany mimo swojego uroku, należy niezwłocznie ściąć, by umożliwić rozrost i regenerację cebuli.

Cebule czosnku mogą pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat, jednak z doświadczenia wiem, że najlepiej co 2-3 lata wykopać cebule, by sprawdzić ich stan oraz zmienić miejsce uprawy w celu efektownego kwitnienia. Cebule czosnków są mrozoodporne, wobec czego mogą zimować w gruncie.


Czosnek ozdobny (Allium) 'Mount Everest'
Czosnek olbrzymi (Allium Giganteum)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz