środa, 19 maja 2021

Jakie krzewy kwitną w maju

Maj to wyjątkowy czas w ogrodzie. Kwitnie coraz więcej roślin, drzew i krzewów. Drzewka owocowe w sadzie już są pełne życia i barw. Poza przyjemnością podziwiania soczystej zieleni i kolorów, pojawia się szereg prac ogrodniczych do wykonania.

Co kwitnie w maju?

Sprawdźmy!


Przechadzając się po ogrodzie, widzę znaczne różnice w terminie kwitnienia niektórych roślin. Niestety niskie temperatury i zimne noce, wpłyneły na późniejszy rozkwit wielu okazów.


Jednym z pierwszych krzewów, który rozkwita w moim ogrodzie wiosną jest forsycja. Piękne kwiaty co roku konkurują o laury z narcyzami kwitnącymi niczym złota łąka w ogrodzie.

Tawuła wczesna.Tawuła Thunberga. Tawuła van Houtte'a.

Kwiaty pojawiają się zwykle już w połowie kwietnia. Niezawodne, odporne i piękne. Idealne na szpalery.

Tamaryszek drobnokwiatowy choć powinien już dawno prezentować się w pełni rozkwitu, u mnie dopiero zaczyna kwitnienie.

Migdałek trójklapowy

Laurowiśnia wschodnia

Skimmia

Żarnowiec miotlasty

Złotlin japoński

Krzewuszka cudowna (Weigela)

Wymienione gatunki powinny już pięknie dekorować nasze ogrody.

Lilak, czyli popularny bez to niekwestionowany majowy hit. Krzew jest odporny na choroby i szkodniki, ma piękne kwiatostany i cudownie pachnie. Mam w ogrodzie kilka odmian, w kilku kolorach. Każdy z nich jest inny, nieco inaczej pachnie, ale każdy wygląda wspaniale.

Złotokap pospolity choć powinien już zacząć kwitnienie to jeszcze nie rozwija kwiatów. Myślę, że kilka dni ciepła sprawi, że rozpocznie się kwitnienie.

Azalie pontyjskie, wielkokwiatowe powinny już rozpocząć kwitnienie w ciepleszych rejonach kraju.

Pigwowiec pośredni prezentuje się w pełnej krasie. Tego roku dorodnie kwitnie, więc powinien też dobrze owocować.

Mahonia pospolita. Odporny, pospolity krzew, który doskonale radzi sobie w naszych warunkach i pięknie kwitnie. Nawet nieco zapomniana mahonia, sama doskonale poradzi sobie w ogrodzie.

Magnolia. Oryginalny krzew, który najlepiej prezentuje się jako soliter.

Kalina koralowa. Piękny krzew o niesamowitych kwiatostanach. Ładnie prezentuje się w towarzystwie iglaków. Początkowo zielonkawe kwiaty wybarwiają się na biało i dekorują ogród przez długi czas. U mnie w ogrodzie już rozkwita.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz