sobota, 25 lipca 2015

Żurawka ogrodowa. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie

Żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida) to atrakcyjna bylina, która szczególnie doceniana jest z uwagi na dekoracyjne ulistnienie. Roślina ta z powodzeniem może być uprawiana na stanowisku słonecznym oraz w półcieniu. 





Należy jednak zaznaczyć, że okazy o ciemnych liściach powinny rosnąć na stanowisku słonecznym, by mogły pięknie wybarwiać się. Odmiany o ciemnym ulistnieniu na stanowisku półcienistym zaczynają przebarwiać się na kolor ciemno zielony, tracąc przy tym swój urok i szyk. Warto również dodać, że żurawki są roślinami kwitnącymi. Kwiatostany wyrastające z wierzchołków pędów mogą mieć odmienny kolor w zależności od odmiany czerwony, biały, a także różowy. Termin kwitnienia to czerwiec- lipiec. W celu właściwego rozwoju rośliny i jej wzrostu, należy co wiosnę dokarmiać żurawki 'przerobionym' obornikiem. Latem podczas wysokich temperatur żurawki należy obficie podlewać.
Żurawka jest bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby w jakiej jest uprawiana. Zarówno na glebach przepuszczalnych, jak i gliniastych żurawka doskonale rośnie i rozwija się. Należy jednak zapewnić jej odpowiednią ilość wody oraz wiosną wzbogacić glebę o niezbędne składniki pokarmowe. Zbyt oszczędne podlewanie może powodować zamieranie liści oraz wolny wzrost i rozwój rośliny. Rozmnażanie żurawki ma miejsce przez podział kęp dużych egzemplarzy (pomijając długotrwałe rozmnażanie poprzez wysiew nasion). Podział starszych egzemplarzy wpływa również pozytywnie na żurawki, gdyż działa odmładzająco.

Czym różnią się poszczególne odmiany żurawki ?


·      Docelową wielkością i wysokością dojrzałej rośliny
·      Barwą i kształtem liści
·      Kolorem i kształtem kwiatostanów
·      Stanowiskiem uprawy - z mojego doświadczenia wynika, że rośliny o ciemnych oraz metalicznych liściach lepiej wybarwiają się i rozwijają na stanowisku słonecznym, natomiast odmiany o liściach w barwie żółtej ciekawiej eksponują swoje wdzięki w półcieniu.


Zastosowanie żurawki w kompozycjach


Żurawka w odmianie o ciemnym ulistnieniu, rosnąca na stanowisku słonecznym doskonale komponuje się z roślinami o kwiatach jasnej barwy jak np. z ostróżką ogrodową, płomykiem wiechowatym, a także liliami.


Kompozycja składająca się z lilii kwitnących w żółtych barwach w otoczeniu żurawki

Zestawianie pięknie kontrastującej żurawki z kwitnącymi ostróżkami 

Kwitnąca żurawka w towarzystwie płomyka wiechowatego


Ciemne liście żurawki uprawianej w półcieniu dobrze kontrastują z liśćmi funkii, brunery wielkolistnej itp. 

Żurawka o metalicznych liściach, kwitnąca na czerwono (Cinnabar Silver) pięknie prezentuje się na tle krzewów iglastych.

Żurawka Cinnibar Silver


Żurawka o żółtych liściach pięknie prezentuje się w towarzystwie bukszpanów, wrzosów, wrzośców,

Zastosowanie żurawki w ogrodzie


·      jako akcent kolorystyczny rabaty
·      roślina na obwódki
·      roślina do ogrodu skalnego
·      sadzone w większych grupach jako odrębna rabata jednogatunkowa
·      rabaty żwirowe (w towarzystwie innych ciekawych roślin)






6 komentarzy:

  1. Prze piękne kwiaty. Chciałbym mieć takie w ogrodzie. Będę musiał coś podziałać w tym kierunku za rok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam !! Żurawki należą do bylin bardzo łatwych w uprawie, zatem z pewnością nie rozczarują swoją obecnością w ogrodzie. Pozdrawiam !!

      Usuń
  2. Tak piękny ogród potrzebuje dobrego systemu nawadniania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, że ważny jest system nawadniania, lecz równie istotny jest system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej ;) Pozdrawiam

      Usuń
  3. Kocham żurawki i mam ich sporo. Mam jednak problem ze szkodnikami niszczącymi system korzeniowy a mianowicie larwy opuchlaka a także chrząszcza majowego. Proszę o pomoc jak je chronić.

    OdpowiedzUsuń