czwartek, 7 maja 2015

Nimułka różana, popularny szkodnik krzewów róż

Szczególnym rodzajem szkodnika wylęgającego się i żerującego na różach jest nimułka różana. Pojawienie się tego szkodnika na krzewie rozpoznamy po zawijających się do wewnątrz liściach oraz obecnych na krzewie czarnych, podłużnych muszkach (dorosła postać szkodnika). Przyczyną zawijania się liści są larwy składane przez dorosłe osobniki szkodnika na liściach. Porażone liście w kolejnym stadium przebarwiają się na żółto-brązowy kolor i opadają z krzewu. Niepokojące objawy zaatakowania róży przez tego szkodnika możemy zaobserwować już na początku kwietnia. 




Czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się szkodników  jest najczęściej zła kondycja zdrowotna krzewów spowodowana:

·  Nieprawidłowym stanowiskiem uprawy krzewu: sadzenie róż w miejscach zacienionych,
·  Przesuszonym lub zbyt mokrym podłożem,
·  Nasadzeniem krzewów w zbyt zagęszczonym skupisku, co powoduje konkurencję roślin o składniki pokarmowe oraz wodę,
·  Niewłaściwym podlewaniu róż oraz częstym polewaniu liści krzewu,
·  Brakiem dostarczania różom składników pokarmowych i odżywczych ,

Należy bezwzględnie pamiętać, że krzewy róż wymagają systematycznego nawożenia. Róże charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, a także wymagają systematycznego nawadniania w upalne dni. Warto także pamiętać, że zbyt późna godzina podlewania róż może skutkować wystąpieniem chorób grzybowych, którym sprzyja niższa temperatura oraz wilgoć. Z kolei przesuszanie bryły korzeniowej, przy wysokich temperaturach powoduje, że krzewy zostają zaatakowane przez szkodniki takie jak przędziorki i mszyce.


Zwalczanie nimułki różanej



Ochrona krzewu przed tym szkodnikiem jest nieco skomplikowana, ponieważ sam oprysk środkiem chemicznym jest mało skuteczny. Dlaczego sam oprysk nie wystarczy? Larwy nimułki różanej ukryte są wewnątrz zawiniętych liści róży, wobec czego nawet najstaranniej wykonany oprysk, nie jest w stanie dotrzeć do wnętrza zrolowanych liści, chroniących larwy szkodnika. Zatem najskuteczniejszą metodą walki z nimułką jest usunięcie porażonych liści, poprzez wycięcie ich sekatorem (obcięte liście należy spalić). Następnie wykonujemy oprysk krzewu środkiem chemicznym np. Karate Zeon 050 SC, Mospilan 20 SP, Basudin 25 EC. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz