poniedziałek, 23 lutego 2015

Ogród japoński we Wrocławiu

Poszukiwanie inspiracji dla osób zajmujących się ogrodem oraz dla projektantów krajobrazu to bardzo istotny element poszukiwań zadowalającego kierunku swoich działań. Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w celu zaczerpnięcia profesjonalnych wskazówek odnośnie urządzania terenów zieleni jest Ogród japoński we Wrocławiu.

Kamienna latarnia "KASUGA" jako charakterystyczny akcent ogrodu


Ponad 100-u letnia historia tego obiektu zawiera zarówno lata chwały, zapomnienia, jak również tragedii jaką spowodowała powódź w 1997 roku. Dziś jednak można z całą pewnością stwierdzić, że odbudowany wrocławski ogród jest fenomenem na skalę europejską.

Ogród zawiera szereg rozwiązań charakterystycznych dla idealnie zaprojektowanej przestrzeni zgodnej z japońską sztuką ogrodową. Zastosowana roślinność, akcenty w postaci elementów małej architektury, zastosowane materiały budowlane, nawierzchnie,  budowle o charakterystycznym kształcie, zastosowanie kamieni oraz wody, jak również gra barw sprawia, że ogród ten stanowi magiczny japoński zakątek na mapie Polski.

Polecam każdemu miłośnikowi ogrodów, nie tylko tych japońskich zwiedzić to wyjątkowe miejsce w celu zaczerpnięcia nowych koncepcji oraz by nacieszyć oko tak wspaniałym i nietuzinkowym kunsztem artystycznym.


Na zachętę prezentuję zdjęcia z Ogrodu japońskiego (Wrocław), jako przedsmak wizyty w tym unikatowym i magicznym miejscu.


Ścieżka stanowiąca oś widokową na akcent w postaci latarni
Akcent stanowiący ważny element japońskiej sztuki ogrodowej w postaci kamiennego poidła
Klon palmowy przy kamiennej ścieżce "TOBIISHI"
Most "YUMEDONO BASHI"
Most "TAIKO BASHI"
Wieża kamienna "SANJU  NO  TO" na wysepce
Kaskada męska "OTOKO - DAKI"
Kaskada żeńska "ONNA - DAKI"
"IWAGUMI"
Wysepka z kamienną wieżą z innego ujęcia
Woda stanowiąca istotny element ogrodów japońskich

Roślinność charakterystyczna dla orientu
Żwir jako kolejny nieodzowny element ogrodów japońskich

Zapraszam wszystkich czytelników oraz miłośników japońskiej sztuki ogrodowej do podzielenia się w komentarzach swoimi wrażeniami związanymi z zwiedzaniem wrocławskiego ogrodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz