Komponując nowe nasadzenia i rabaty w ogrodzie należy bezwzględnie zastanowić się i przemyśleć zestawienie kolorystyczne danej aranżacji. Przydatnym narzędziem do doboru odpowiednich zestawień kolorów jest "koło barw". Opierając się na jego zasadach łatwo zestawimy harmonizujące ze sobą kolory tworzące wspólnie jednolite połączenie. Dzięki zastosowaniu trików kolorystycznych możemy wydłużyć, poszerzyć lub skrócić wizualnie przestrzeń ogrodu. Kolory wpływają również na podświadomy odbiór emocjonalny danego aranżu, powodując pobudzenie, wyciszenie lub budując atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.
Efekty zestawienia barw, czyli jak dobrać kolory roślin w ogrodzie
Czerwony, pomarańczowy oraz żółty należą do mocnych, jaskrawych oraz dominujących kolorów. Żółty jest kolorem, który z pewnością rozjaśni miejsca znajdujące się w cieniu oraz wpłynie na ożywienie nudnej, szarej przestrzeni. Jaskrawe barwy w odcieniach żółtego i pomarańczowego najlepiej lokalizować na froncie lub w bocznych strefach danej aranżacji.
Kolor czerwony zaś jest niezwykle dominujący, powinien być stosowany z umiarem, raczej sporadycznie w postaci akcentów, gdyż jego nadmiar zaburzy harmonię kompozycji oraz zagłuszy inne elementy składowe aranżacji.
Dobrym rozwiązaniem jest tonowanie jaskrawych barw poprzez zestawienie ich z kolorami łagodnymi jak biały, kremowy oraz różowy.
Biel w ogrodzie
Kolor biały odbieramy jako chłodny, ale również jako symbol elegancji i szyku. W ogrodach nowoczesnych, które zazwyczaj kierują się w stronę minimalizmu często spotykamy rośliny kwitnące na biało w towarzystwie zieleni. Jednakże biały jest niezwykle uniwersalnym kolorem, który znakomicie łączy się z wszystkimi kolorami z palety barw. Zaletą bieli jest również fakt, iż sprawdza się jako neutralizujący, bądź osłabiający intensywne, żywe kolory. Dlatego też zestawienie białego z fioletem lub niebieskim jest często pożądane i stanowi wyraz dobrego smaku.
Niebieskie barwy i odcienie
Niebieski zaliczamy również do grupy mocnych, zdecydowanych barw, który należy stosować z umiarkowaniem. Ciemne kolory są najlepiej czytelne na jasnym stanowisku. Umieszczanie roślin kwitnących na niebiesko w cieniu sprawia, iż odbieramy je jako ponure i smutne, mało wyraziste kompozycje. Niebieski oraz fioletowy doskonale korespondują z różowym, szarym, bordowym oraz białym. Odważne zestawienie o korzystnym odbiorze stanowi także niebieski w połączeniu z żółtym.
Rabaty o pstrych kolorach, składające się z wielu kolorów i ich odcieni są spotykane i pożądane w aranżacjach ogrodów wiejskich, natomiast stosowanie takich kompilacji w innych typach ogrodów jest nie koniecznie pożądane, czasem odbierane jako nieład, bądź chaos.
Połączenie ciemnych liści żurawki z liliami w żółtych odcieniach, z czerwonym akcentem. |
Zestawienie harmonizujących odcieniu różu, fioletu i bieli z żółtym akcentem. |
Różowe róże podkreślone czerwienią oraz soczystą zielenią w tle. |
Tawułka chińska w barwach różu w towarzystwie kwitnącej na fioletowo hosty. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz