czwartek, 15 stycznia 2015

Dalie w ogrodzie

Dalie będące ikoną wśród roślin ogrodowych są roślinami niezwykle dekoracyjnymi oraz wdzięcznymi w uprawie. Przy spełnieniu kilku podstawowych zasad pielęgnacji rośliny te odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem. W Polsce niemal każdy ogrodnik, a nawet początkujący ogrodnik rozpoznaje te piękną roslinę, a to za sprawą jej popularności w ogrodach. Pierwsze kwiaty rozwijają się na przełomie czerwca-lipca, a następnie rozkwitają systematycznie zdobiąc ogród aż do późnej jesieni. Wśród odmian wyróżniamy zarówno rośliny karłowe, pośrednie oraz wysokie, jak również o kwiatach drobnych, średnich oraz olbrzymich. Dalie najpiękniej prezentują się sadzone w grupach, komponujących się kolorystycznie oraz fakturą kwiatostanów. Faktura płatków stanowi kolejny atut dalii, wśród których wyróżniamy odmiany:


dekoracyjne o dużych pięknie eksponowanych płatkach, 
pomponowe ich płatki układają się w "kielichy" sprawiając wrażenie puszystego pomponu,
kaktusowe, których płatki są cienkie, ostro zakończone niczym kolce kaktusa,
anemonowe jak nazwa wskazuje przypominają nieco anemon,

Bulwy dalii możemy zakupić bezpośrednio przed posadzeniem w ogrodzie. Wiosną w sklepach ogrodniczych pojawiają się w sprzedaży korzenie bulwiaste dalii, które możemy po zakupie posadzić w swoim ogrodzie. 

Co zrobić przed zimą z daliami posadzonymi w ogrodzie oraz jak je pielęgnować ?

Posadzone wiosną w ogrodzie dalie, muszą zostać na zimę wykopane z gruntu i przechowywane w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze, ze względu na wrażliwość bulw na przemarzanie. 

Po pierwszych przymrozkach, które "zetną"-przemrożą nadziemną część dalii, należy przyciąć łodygi na wysokości ok. 10- 15 cm nad ziemią. Następnie karpy bulw wykopujemy z gruntu, otrzepujemy bulwy z nadmiary ziemi, osuszamy i umieszczamy do wcześniej przygotowanych drewnianych skrzyń. Moje dalie są osuszane w następujący sposób: rozkładam luźno karpy na podłodze w piwnicy, gdzie pozostawiam je na kilka dni, aż pozostała ziemia między bulwami zeschnie, wówczas dopiero umieszczam karpy w skrzyniach. Skrzynie powinny być otwarte, nie należy ich przykrywać, by korzenie miały swobodny dopływ powietrza. Przykrycie skrzyń może spowodować gnicie bulw oraz rozwój grzybni, bądź pleśni. 
Tak przygotowane skrzynie przechowujemy w pomieszczeniu o niskiej dodatniej temperaturze, w zacienionym miejscu. U mnie idealnym miejscem do przechowywania bulw jest piwnica. Należy jednak pamiętać, że w tym samym miejscu, w którym przechowujemy bulwy lub cebule roślin ogrodowych nie mogą być składowane ziemniaki. Istnieje bowiem duże ryzyko, że przy takim sąsiedztwie nasze bulwy i cebule nie przetrwają zimy, gdyż zostaną porażone chorobami. 
Wiosną wyciągamy skrzynie z bulwami dalii i przygotowujemy je do ponownego sezonu. Polecam przed posadzeniem dalii namoczyć bulwy na 12 h w wodzie, ja stosuję do tego zabiegu jako pojemniki do namoczenia karp taczki. Tak przygotowane bulwy mogą zostać posadzone w ogrodzie, w przygotowanych dołkach z żyzną ziemią. 
Dalie jako rośliny dość wymagające należy systematycznie, obficie podlewać oraz nawozić odpowiednimi nawozami do ogrodowych roślin kwitnących. Najlepiej sadzić dalie na słonecznym stanowisku, gdzie doskonale się rozwijają i obficie kwitną. Należy również pamiętać, iż co trzy lata zmieniamy miejsce sadzenia bulw w ogrodzie.


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz