niedziela, 16 listopada 2014

Kilka słów o sztuce ogrodowej

Od najdawniejszych czasów założenia ogrodowe powstawały z myślą o zaspakajaniu potrzeb jego użytkowników. Najistotniejszym zadaniem przestrzeni ogrodowej było jednak zapewnienie komfortowych warunków do wypoczynku i relaksu dla jego posiadaczy. Wygląd, styl oraz rodzaje nasadzeń zdeterminowane były istniejącymi w danej epoce kanonami sztuki i piękna.
Dzisiejszy sposób zagospodarowywania ogrodów wprawdzie odbiega od dawnych idei, ale ich wspólnym mianownikiem nadal pozostaje komfort użytkowania i dogodne warunki odprężenia użytkowników. Obecnie koncepcja zagospodarowania ogrodu uzależniona jest od indywidualnych preferencji właściciela, posiadanych środków finansowych oraz dysponowaną powierzchnią.
Współcześnie nowe założenia ogrodów prywatnych właścicieli są nakreślane wstępnie już na etapie budowy domu. Jest to wynikiem panującego trendu zagospodarowywania ogrodu łączącego się z wnętrzem przestrzeni domu. Istotnym aspektem jest zarówno widok z okien danego pomieszczenia w domu, usytuowaniem tarasu lecz głównie organizacji miejsc wypoczynku oraz podziału ogrodu na strefy funkcjonalne. 
Niezmiernie ważną czynnością jest stworzenie kompozycji zieleni ogrodu z uwzględnieniem różnych pór roku, by cieszyć się kwitnącym, pachnącym ogrodem oraz paletą barw przez cały rok.
Profesjonalne założenia ogrodowe wymagają współpracy z specjalistą, natomiast małe założenia np. niewielki ogródek przydomowy z powodzeniem można zrealizować samodzielnie.
Niniejszy blog umożliwi czytelnikom zapoznanie się z przykładowymi pomysłami na zagospodarowanie ogrodu, stylami ogrodowymi oraz doborem typowej roślinności, wskazówkami dotyczącymi uprawy różnych gatunków roślin oraz pomysłami na ciekawe aranżacje.


Od autorki: Ogród to moja pasja, a projektowanie stanowi magiczne narzędzie służące do przemiany szarej, monotonnej przestrzeni w tajemniczą oraz barwną strefę pełną życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz