czwartek, 17 marca 2016

Pergola z odzysku ...

Niemal w każdym ogrodzie możemy zobaczyć rozmaite pergole i podpory dla pnączy. Powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych pergole cieszą się niezmienną popularnością. Większe, mniejsze formy podpór dla pnączy oraz pergoli są ogólnie dostępne i lubiane przez pasjonatów ogrodnictwa. Możemy jednak z powodzeniem wykonać samodzielnie taką konstrukcję i cieszyć się oryginalnym akcentem w przestrzeni swojego ogrodu. Doskonałym budulcem dla takowych form jest drewno pozyskane z rozmaitych odpadów. Wykorzystują drewno z odzysku (np. niepotrzebne drewniane palety), możemy również nieco przysłużyć się środowisku.
Poniesionym nakładem jest nasza praca, którą włożymy w przygotowanie materiału na budowę oraz niewielki wkład finansowy na materiały do zabezpieczenia drewna i garstkę wkrętów potrzebnych do montażu całej konstrukcji.

Jak zbudować własną oryginalną podporę:

Zużyte palety, które czasem stanowią jedynie „odpad” możemy z powodzeniem wykorzystać jako materiał (budulec) w naszych ogrodach. Wystarczy jedynie odrobina chęci, zdolności i cierpliwości, by cieszyć się niebanalną dekoracją w ogrodzie.
Drewno pozyskane z rozbiórki palet musimy w pierwszej kolejności obrobić. Wyszlifowanie desek, wypełnienie ubytków odpowiednim materiałem, docięcie desek na odpowiednie wymiary oraz zaimpregnowanie drewna to najtrudniejszy element prac.
Na etapie planowanie naszej konstrukcji musimy mieć na uwadze – planowaną wysokość, ilość wzmocnień konstrukcji (szczebelków) oraz głębokość osadzenia konstrukcji w ziemi- tak, aby zapewnić jej stabilność. Gabaryty danej podpory musimy dostosować do rośliny jaką zamierzamy prowadzić na naszej konstrukcji. Wysokość rośliny, wielkość jej liści, a także wielkość kwiatów ma kluczowe znaczenie. Zbyt duża konstrukcja może przygasić piękno rośliny oraz skraść jej urok. Natomiast zbyt mała podpora nie będzie funkcjonalna i będzie wymagała po czasie wymiany na większą.


2 komentarze:

  1. Nigdy nie widziałam czerwonej pergoli a bardzo mi się podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Strona bardzo pomocna, naprawdę świetna! Odnalazłam wiele rozwiązań na dręczące mnie problemy. Żałuję, że nie jest prowadzona nadal.. Zapraszam na swoją stronę, chociaż dopiero zaczynam, to wierzę, że uda mi się chociaż trochę zarazić ludzi moją pasją! https://www.facebook.com/dzialkamalgosi/

    OdpowiedzUsuń