czwartek, 17 marca 2016

Pergola z odzysku ...

Niemal w każdym ogrodzie możemy zobaczyć rozmaite pergole i podpory dla pnączy. Powszechnie dostępne w centrach ogrodniczych pergole cieszą się niezmienną popularnością. Większe, mniejsze formy podpór dla pnączy oraz pergoli są ogólnie dostępne i lubiane przez pasjonatów ogrodnictwa. Możemy jednak z powodzeniem wykonać samodzielnie taką konstrukcję i cieszyć się oryginalnym akcentem w przestrzeni swojego ogrodu. Doskonałym budulcem dla takowych form jest drewno pozyskane z rozmaitych odpadów. Wykorzystują drewno z odzysku (np. niepotrzebne drewniane palety), możemy również nieco przysłużyć się środowisku.
Poniesionym nakładem jest nasza praca, którą włożymy w przygotowanie materiału na budowę oraz niewielki wkład finansowy na materiały do zabezpieczenia drewna i garstkę wkrętów potrzebnych do montażu całej konstrukcji.

Jak zbudować własną oryginalną podporę:

Zużyte palety, które czasem stanowią jedynie „odpad” możemy z powodzeniem wykorzystać jako materiał (budulec) w naszych ogrodach. Wystarczy jedynie odrobina chęci, zdolności i cierpliwości, by cieszyć się niebanalną dekoracją w ogrodzie.
Drewno pozyskane z rozbiórki palet musimy w pierwszej kolejności obrobić. Wyszlifowanie desek, wypełnienie ubytków odpowiednim materiałem, docięcie desek na odpowiednie wymiary oraz zaimpregnowanie drewna to najtrudniejszy element prac.
Na etapie planowanie naszej konstrukcji musimy mieć na uwadze – planowaną wysokość, ilość wzmocnień konstrukcji (szczebelków) oraz głębokość osadzenia konstrukcji w ziemi- tak, aby zapewnić jej stabilność. Gabaryty danej podpory musimy dostosować do rośliny jaką zamierzamy prowadzić na naszej konstrukcji. Wysokość rośliny, wielkość jej liści, a także wielkość kwiatów ma kluczowe znaczenie. Zbyt duża konstrukcja może przygasić piękno rośliny oraz skraść jej urok. Natomiast zbyt mała podpora nie będzie funkcjonalna i będzie wymagała po czasie wymiany na większą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz