sobota, 18 lipca 2015

Trytoma groniasta, czyli powiew egzotyki w ogrodzie

Wśród wielu atrakcyjnych roślin ogrodowych nie sposób pominąć trytomy groniastej (Kniphofia uvaria) określanej potocznie mianem płonącej pochodni. Roślina ta należy do grupy bylin kłączowych z rodziny liliowatych i wprowadza do ogrodu nieco odmienności. Roślina ta doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie nowoczesnym, jak i na rabatach żwirowych, czy też przy zbiorniku wodnym. Ogromne atuty trytomy to długi okres kwitnienia, atrakcyjne kwiatostany, ciekawe ulistnienie oraz fakt, iż jest to roślina chętnie „odwiedzana” przez pszczoły. Spektakularny efekt osiągniemy sadzą trytomę groniastą dużymi grupami, bądź w gęstym szpalerze. Możemy również wykorzystać trytomę w połączeniu z innymi ciekawymi roślinami do aranżacji oryginalnych rabat o osobliwym klimacie powiewającym egzotyką.





Uprawa i pielęgnacja trytomy groniastej


Bezwzględnie uprawiamy trytomę na słonecznym stanowisku. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i stale wilgotna. Zalecane jest również wzbogacanie podłoża kompostem wczesną wiosną oraz systematyczne nawożenie rośliny od wiosny do jesieni. Na zimę roślinę należy zabezpieczyć przed przemarznięciem. Trytoma jest rośliną długowieczną i może pozostać na jednym stanowisku przez wiele lat.

Termin sadzenia


Zakupione kłącza sadzimy do gruntu wiosną, bądź jesienią. Jeżeli zaś mamy zamiar podzielić kępy roślin znajdujących się w ogrodzie, należy zrobić to jesienią.

Kwitnienie trytomy groniastej


Trytoma groniasta kwitnie w przedziale czerwiec - wrzesień. Charakterystyczną cechą kwitnienia tej rośliny to rozkwitanie kwiatostanu od dołu, ku górze. Przekwitłe pędy można przyciąć. Wysokość kwitnącej rośliny wacha się od 80 cm do 120 cm. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz