Strony

niedziela, 19 lipca 2015

Osteospermum w odmianie Spooned jako ciekawy akcent w ogrodzie

Kolejną oryginalną rośliną , na którą warto zwrócić uwagę jest Osteospermum. Angielska nazwa określa tę roślinę jako Osteospermum - Bliss African Daisy, czyli z tłumaczenia gerber, bądź stokrotka. Prezentowana dziś odmiana określana jest jako ‘Spooned’- łyżeczkowata. Roślina ta pochodzi z rodziny astrowatych, a matecznym krajem jej pochodzenia jest Afryka Południowa.




Uprawa i pielęgnacja osteospermum


Roślina ta  kwitnie od później wiosny, aż do jesieni. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne, a podłoże przepuszczalne. Osteospermum podlewamy umiarkowanie, nie doprowadzamy jednak do przesuszenia podłoża, a tym bardziej do jego przelania (korzenie rośliny zaczną gnić). W polskich warunkach osteospermum uprawiane jest jako roślina jednoroczna o wysokości 30-40 cm, a rozwinięty kwiat ma średnicę ok. 5-7 cm. Roślinę możemy zakupić w sklepach ogrodniczych, sadzonki zwykle dostępne są w sprzedaży od maja. Podobnie jak u innych roślin jednorocznych, po przekwitnięciu usuwamy przekwitłe kwiaty, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Osteospermum głównie uprawiane jest jako roślina jednoroczna, jednak bardziej zdeterminowani ogrodnicy przechowują osteospermum w ogrzewanych pomieszczeniach i poprzez pobieranie wierzchołków pędów uzyskują nowe sadzonki na kolejny sezon.



Zastosowanie osteospermum


Roślina może zostać wykorzystana do nasadzeń na słonecznych rabatach w ogrodzie, jako oryginalny akcent w kompozycjach ogrodowych, jako roślina uprawiana w skrzynkach balkonowych, a także zastosowana na obwódki rabat w połączeniu z innymi niskimi roślinami jednorocznymi.

W moim ogrodzie osteospermum w odmianie ‘Spooned’ zestawione jest z ciemno bordowymi petuniami w kamiennych donicach. Osteospermum doskonale kontrastuje z ciemnymi kwiatami i staje się jeszcze bardziej wyrazistym akcentem tej kompozycji. Osteospermum pięknie prezentuje się również w zestawieniu z bratkami ogrodowymi o korelujących barwach płatków kwiatów.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz