Strony

piątek, 8 maja 2015

Konwalia majowa

Miesiąc maj nieodzownie związany jest z konwalią majową  (Convallaria majalis L.). Konwalia to wyjątkowo atrakcyjna bylina cieniolubna, którą możemy posadzić w swoim ogrodzie lub napotkać podczas spaceru w lesie. 


Konwalia majowa

Konwalie są szczególnie cenione ze względu na dekoracyjne kwitnienie oraz cudowny zapach. Najlepszym stanowiskiem do uprawy konwalii jest cień i półcień o wilgotnym podłożu. Dodatkowo warto napomnieć, iż konwalie dobrze rozwijają się w podłożu lekko zakwaszonym. Stanowiskiem uprawy konwalii może być także przestrzeń pod okapem drzew, gdzie bylina stopniowo zacznie się rozrastać, poprzez system płytkich, podziemnych kłączy. 
Bylina ta jest dość ekspansywna, więc należy zostawić jej dużą przestrzeń do rozrostu, bądź ograniczyć ją poprzez głębokie wkopanie do ziemi obrzeża. 
Najbardziej popularną barwą kwiatów konwalii jest biel, jednakże możemy również spotkać odmianę o kwiatach różowych. Białe konwalie pachną intensywnie, natomiast różowe są zdecydowanie mniej wonne.





W jakim terminie sadzimy kłącza konwalii w ogrodzie


Najlepszym okresem sadzenia konwalii jest jesień (od końca września, aż do końca października). 

Kwitnienie konwalii majowej


Pierwsze kwitnienie po posadzeniu zakupionych kłączy następuje po 3 latach. W pierwszych latach uprawy możemy jedynie podziwiać ulistnienie konwalii majowej.

Roślina lecznicza, a zarazem trująca



Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że konwalia majowa jest rośliną trującą. Wszystkie jej części zawierają substancje trujące. Bardzo niebezpieczne są czerwone jagody (owocniki konwalii), które swoją barwą i kształtem mogą prowokować dzieci do ich zbierania, bądź nawet spożycia. Co prawda konwalia jest również wykorzystywana do sporządzania preparatów leczniczych, ale tylko i wyłącznie przez wykwalifikowane w tej dziedzinie osoby. 


Czerwone owoce konwalii

5 komentarzy:

  1. To prawda w moim ogrodzie nie mam konwalii ale za to u nas w lasach jest ich mnostwo :) uroczy widok ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pobliskim lesie też mam przyjemność podziwiać konwalie i muszę przyznać, że leśne okazy zdecydowanie mocniej pachną, ale ogrodowe za to moim zdaniem mają ładniejsze kwiatostany :) Pozdrawiam !!

      Usuń
  2. Czy jeśli konwalie ogrodowe rosną w zagęszczeniu, to mniej kwitną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O ile mi wiadomo to konwalie mniej kwitną na mocno zacienionym stanowisku uprawy, ale dzięki temu długo zachowują dekoracyjne ulistnienie. Najlepszym stanowiskiem do uprawy jest lekki półcień. Przyczyną może być także posiadana odmiana w ogrodzie, ale z pewnością zagęszczenie nie jest przyczyną mniej obfitego kwitnienia. Właśnie takie mocno zagęszczone skupiska są pożądane przez ogrodników, gdyż wówczas konwalia prezentuje się najatrakcyjniej.

      Usuń
    2. No, to ja mam atrakcyjnie gęsto, ale z małą ilością kwiatów! Faktycznie, na tym poletku jest cień.
      W drugim miejscu, które zaczęłam obsadzać, mam bardziej jasno, więc liczę na obfitsze kwitnienie.
      A odmiany mam stare, prezentowe z dawnych ogródków działkowych.

      Usuń