sobota, 25 kwietnia 2015

Narcyz w ogrodzie

Narcyzy określane również mianem żonkili należą do cenionych roślin cebulowych. Swoją popularność zawdzięczają bardzo łatwej uprawie oraz efektownym kwiatom. Cebule narcyza, podobnie jak tulipanów są wieloletnie i mogą zimować w gruncie. Warto zatem zapoznać się z informacjami, które zapewnią nam powodzenie uprawy oraz długie i obfite kwitnienie.

Mieszańce o rozszczepionym przykoronku "Orangery"


Narcyzy charakteryzują się kwiatami, które składają się z dwóch elementów składowych: zewnętrznej części  określanej jako okwiat oraz wewnętrznej zwanej przykoronkiem. Najczęściej spotykaną, klasyczną barwą narcyzów są odmiany o kwiatach, które w całości wybarwiają się na żółto, ale możemy zakupić również narcyzy w innych kolorach. Na rynku są dostępne odmiany posiadające różne barwy okwiatu (białe, żółte), a także barwne przykoronki w kolorze pomarańczowym, żółtym, białym, a nawet różowym, bądź czerwonym.



Uprawa narcyzów


Narcyzy są wdzięcznymi roślinami, które nie mają zbyt wielkich wymagań związanych z uprawą. Najbardziej optymalne jest podłoże o odczynie lekko zakwaszonym, a przy tym przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Stanowisko uprawy ma zdecydowany wpływ na termin i jakość kwitnienia. Najbardziej okazałe kwiaty otrzymamy uprawiając narcyzy na stanowisku dobrze nasłonecznionym, natomiast w półcieniu kwiaty pojawiają się dość późno i są nieco mniejsze. Najbardziej obfite kwitnienie ma miejsce w 2-3 roku uprawy (po posadzeniu cebul na stałym stanowisku w ogrodzie). Cebule narcyzów mogą być uprawiane w jednym miejscu przez 4-7 lat, po tym czasie należy zmienić ich miejsce uprawy. Natomiast narcyzy odmian trąbkowych i  wielkoprzykoronkowych przesadzamy na nowe stanowisko już po 2-3 latach. Zmiana miejsca uprawy jest bardzo istotnym zabiegiem, nie powinno być to miejsce, gdzie w przeciągu kilku ostatnich lat były uprawiane jakiekolwiek rośliny cebulowe.  Narcyzy kwitną w okresie kwiecień - maj, zależnie od stanowiska ekspozycji i odmiany.
Ważnym zabiegiem uprawy narcyzów jest umożliwienie odpowiedniego okresu wegetacji i spoczynku. Pęd kwiatowy usuwamy niezwłocznie po przekwitnięciu, natomiast liście narcyzów pozostawiamy, aż do momentu samoczynnego zeschnięcia. Wówczas roślina przechodzi samoczynnie w okres spoczynku.

Termin sadzenia


Cebule sadzimy w ogrodzie wczesną jesienią, gdy panują najbardziej optymalne warunki, sprzyjające szybkiemu ukorzenianiu się roślin.

Miejsce ekspozycji w ogrodzie


Narcyzy doskonale prezentują się na tle roślin iglastych. Ich kwiaty wówczas doskonale kontrastują z zielonym tłem i są znacznie bardziej widoczne w ogrodzie. Jako niższe piętro nasadzeń narcyzów można zastosować bratki ogrodowe. Narcyzy prezentują się najbardziej efektownie sadzone dużymi grupami w jednym miejscu.

Gatunki i odmiany


Na rynku istnieje szereg gatunków oraz odmian narcyzów. Najbardziej uproszczony podział narcyzów wynika z ukształtowania budowy kwiatów, klasyfikowane jako: trąbkowe, pełne, drobnoprzykoronkowe, wielkoprzykoronkowe oraz mieszańce.


Narcyz pełny "Cheerfulness"
Narcyz trąbkowy 'Mount Hood'
Narcyz wielkoprzykoronkowy 'Raspberry Ring'
Mieszańce o rozszczepionym przykoronku "Orangery"
Narcyz pełny 'Tahiti'



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz