Strony

wtorek, 14 kwietnia 2015

Bratki, czyli rośliny które są zawsze modne i na czasie

Tak mała, a zarazem dostojna roślina zawojowała serca wielu miłośników ogrodnictwa. Łatwość uprawy oraz nieodparty urok bratków sprawia, iż znajdują się one co roku niemal w każdym ogrodzie. Bratki są roślinami dwuletnimi, których gotowe sadzonki możemy zakupić wiosną w sklepach ogrodniczych lub przy odrobinie wysiłku samodzielnie wysiać ich nasiona, by już kolejnego roku cieszyć się kwitnącymi bratkami z własnej rozsady. Największym atutem bratków są ich wyjątkowe kwiaty o bajecznych kolorach oraz cudownej fakturze płatków, które sprawiają wrażenie zwiewnych, aksamitnych falbanek. 




Podstawowe wiadomości związane z uprawą i pielęgnacją bratków


Wysokość: 15-25 cm

Kwitnienie właściwe: marzec-czerwiec

Pokrój: rozkrzewiony

Stanowisko: słoneczne lub połcień

Gleba: wilgotna, bogata w składniki pokarmowe

Podlewanie: systematyczne, dość obfite

Pielęgnacja


Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne podlewanie bratków. Powinno być ono dość obfite, lecz nie wolno dopuścić do mocnego przelania bryły korzeniowej (może wtedy zacząć gnić). Jednakże przesuszenie bryły korzeniowej jest równie szkodliwe, gdyż wówczas roślina osłabia się i zostaje atakowana przez mszyce.

Jak uzyskać samodzielnie sadzonki bratków z nasion


Nasiona wysiewamy do inspektu lub przygotowanego pojemnika w czerwcu-lipcu. Ważnym elementem tego etapu jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju ziemi, gdyż to dzięki właściwemu podłożu, nasze nasiona będą posiadały optymalne warunki do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Polecam zatem wykorzystać ziemię przeznaczoną do wysiewu nasion, ponieważ jest ona  lekka i pozbawiona  wszelkich patogenów (chorób i szkodników). Gdy nasze sadzonki będą posiadały już wykształcone 3-4 młode listki, każdą sadzonkę pikujemy do osobnych pojemników. Jesienią przesadzamy sadzonki na stałe stanowisko w ogrodzie, a na zimę zabezpieczamy młode roślinki przed nadejściem przymrozków, okrywając je trocinami, bądź gałązkami roślin iglastych. Sadzonki mogą zakwitnąć już jesienią w roku wysiania nasion, jednak kwitnienie właściwe następuje w następnym roku po wysianiu nasion, w miesiącach od marca do czerwca.

Wykorzystanie bratków w ogrodzie oraz sąsiedztwo z innymi roślinami


Bratki doskonale sprawdzają się w kompozycjach roślin wiosennych na rabacie, w skrzynkach i donicach ozdobnych, a także stosowane jako atrakcyjne rośliny na obwódki rabat. Ponadto bratki sprawdzają się jako wiosenna dekoracja balkonu i tarasu w staranie dobranych kompozycjach.

Bratki stanowią doskonałe sąsiedztwo z tulipanami, jako niższe piętro nasadzeń oraz w towarzystwie stokrotek, niezapominajek, narcyzów, a także w połączeniu z zawciągiem nadmorskim.












2 komentarze:

  1. Uwielbiam bratki! Sadzę je co roku w dużych ilościach w donicach, a kiedy przychodzi czas pelargonii, przenoszę je na rabaty, gdzie są ozdobą w zasadzie do końca sezonu.
    Ich zaletą jest także to, że można obsadzać nimi donice już w marcu - nie boją się zimna, a wokół domu robi się radośniej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, pelargonie to kolejne rośliny niezawodne na rabatach w ogrodzie, a także w kompozycjach z letnimi kwiatami.

      Usuń