piątek, 6 marca 2015

Przedogródek jako reprezentacyjna wizytówka posesji

Powszechnie wiadomo, że strefa znajdująca się przed frontową częścią domu tzw. przedogródek stanowi istotny element działki pełniący funkcję wizytówki domu oraz całego ogrodu. Ogród podzielony jest zwykle na określone strefy funkcjonalne. Podział ten sprawia, iż ogród jest uporządkowany oraz dostosowany do indywidualnych potrzeb właściciela. Dzięki zastosowaniu podziału funkcjonalnego mamy również możliwość dostosowywania charakteru danej przestrzeni do określonych zadań. Jak wiadomo pierwsze wrażenie  jest najważniejsze, zatem strefa przedogródka powinna mieć szczególnie reprezentacyjny charakter, by dla gości stanowiła zaproszenie do naszego domu. Strefa wejściowa to obszar znajdujący się pomiędzy przestrzenią publiczną, a prywatną. Przedogródek odpowiedzialny jest zatem również za zbalansowanie wzajemnego oddziaływania tych dwóch odmiennych przestrzeni. Strefa ta zwykle zagospodarowywana jest także w oparciu o panujący styl danego regionu, nawiązujący do kultury lokalnej. Zagospodarowanie przedogródka powinno sprowadzać się do zbudowania atmosfery przestrzeni prywatno-publicznej, a zatem dobór odpowiedniej roślinności oraz kompozycja powinny być niezwykle starannie dopracowane.



Zarówno wielkość, jak i kształt przestrzeni przedogródka uzależnione są od posiadanego areału terenu oraz usytuowania budynku mieszkalnego na działce. Wytyczne ściśle określające lokalizację budynku na działce  są związane z ustanowionymi przepisami prawnymi. Przepisy prawne związane z lokalizacją budynku na działce mają za zadanie utrzymywać ład przestrzenny oraz chronić lokalny charakter zagospodarowania przestrzeni, wobec czego budynki sytuowane są zgodnie z obowiązującymi liniami zabudowy. W związku z tym, iż w zależności od miejscowości oraz panującego układu zabudowy- obowiązują odmienne, dostosowane do danego obszaru przepisy prawne, przedogródki mogą znacznie różnić się wielkością.

Kompozycja 


Poszukując inspiracji do stworzenia przedogródka powinno podążać się w kierunku stworzenia wyszukanych aranżacji z uwzględnieniem wielu pożądanych detali. Bardzo istotnymi aspektami jest tu forma, faktura, barwa, elementy małej architektury oraz spójna kompozycja. Dominować mogą tu rośliny o efektownych kwiatach, oryginalnym pokroju oraz dekoracyjnie wybarwiające się w zależności od panującej pory roku.
Sposób zagospodarowania przedogródka związany jest z jego wielkością, kształtem oraz usytuowania względem budynku mieszkalnego. Budynki znajdujące się w głębi działki z obszerną przestrzenią przedogródka to najbardziej komfortowa sytuacja. Samo położenie budynku zapewnia mieszkańcom poczucie intymności, zatem część frontowa zostanie zaaranżowana w sposób uwypuklający walory architektoniczne zabudowy wtapiającej się w nasadzenia roślin. Sytuacja nieco trudniejsza ma miejsce, gdy dom znajduje się zaledwie kilka metrów od ogrodzenia, wówczas należy zaprojektować nasadzenia roślin, które:

  •  zapewnią poczucie intymności, ale nie będą stanowiły szczelnej bariery odgradzającej budynek od strefy zewnętrznej posesji
  • zapewnią balans uwypuklenia walorów architektonicznych budynku z otoczeniem
  • uwydatnią strefę wejścia do domu
  • ujednolicą przestrzeń przedogródka z zabudową oraz pozostałą częścią ogrodu

Rośliny wykorzystywane w aranżacji przedogródka


Rośliny stanowiące uzupełnienie, a zarazem uwypuklenie walorów architektury mają za zadanie podkreślić piękno naszego domu. Poprzez odpowiednio dobrane gatunki roślin możemy również zamaskować mało efektowne części działki oraz zmieniać optyczny odbiór całego ogrodu. Dlatego też w przedogródku mogą znaleźć zastosowanie:

Drzewa oraz krzewy liściaste, iglaste (w tym zimozielone)
Krzewy o długim, intensywnym okresie kwitnienia
Rośliny formowane
Drzewa i krzewy o wybarwiających się liściach
Rośliny okrywowe
Byliny wieloletnie

Detal i elementy małej architektury


Detal decydujący o ostatecznym charakterze ogrodu powinien być starannie dobrany i korelujący z resztą ogrodu oraz panującym stylem architektonicznym zabudowy. Niezwykle ważnym elementem jest dobranie odpowiedniej nawierzchni chodnika prowadzącego od furtki, aż do drzwi wejściowych domu.

Elementy małej architektury w postaci lamp oświetleniowych, czy też fontanny ogrodowej muszą korespondować z innymi elementami ogrodu. Oświetlenie stanowi istotny element, dzięki czemu przedogródek będzie atrakcyjny także po zapadnięciu zmroku. Należy również pamiętać o zachowaniu proporcji wszystkich elementów danej przestrzeni w ogrodzie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz