Strony

poniedziałek, 9 marca 2015

Ogród romantyczny. Nurt wyznaczający kierunek malowniczego zagospodarowania ogrodu.

Architektura krajobrazu posługuje się określonym nazewnictwem poszczególnych stylów ogrodowych, w celu usystematyzowania  modelu budowy ogrodu zgodnie z wyznaczonymi zasadami. Pośród wielu typów ogrodów możemy spotkać się z określeniem „ogród romantyczny”. Co zatem oznacza romantyzm w przestrzeni ogrodu oraz jakie cechy charakterystyczne przypisuje się tej terminologii ?

Romantyczny zakątek w Chicago Botanic Garden.


Ogród romantyczny jako pochodna ogrodów w stylu krajobrazowym


Określenie „ogród romantyczny” nie przedstawia samo w sobie sprecyzowanego stylu budowy ogrodu. Stanowi ono bowiem wtórny nurt zapoczątkowany stylem ogrodów angielskich oraz krajobrazowych. Wszystkie teorie oraz metody działań z różnych dziedzin ewoluują na przestrzeni lat, podobnie sytuacja wygląda w przypadku budowy ogrodów. Możemy zatem stwierdzić, że obecnie ogród romantyczny jest odmianą ogrodu rustykalnego, rozbudowanego o konkretne elementy poprzez wpływ wieloletnich zmian kulturowych.

Jaki profil zagospodarowania przestrzeni ukrywa się pod nazwą ogrodu romantycznego


Model ogrodu romantycznego przywędrował do europy z Wielkiej Brytanii. Władze Wysp Brytyjskich bowiem od zawsze przykładały ogromną wagę do środowiska naturalnego, jego ochrony oraz  promocji cennych walorów przyrodniczych. Obecnie w Polsce popularyzuje się traktowanie ogrodu jako dodatkowego „pomieszczenia” życia rodzinnego. Natomiast w Anglii sytuacja ta miała miejsce wiele lat wstecz, czego wyrazem są tak popularne w tym kraju piękne przydomowe ogrody, funkcjonalnie urządzone niczym przytulny, domowy salonik. To właśnie te ogrody stanowią obraz współczesnego ogrodu romantycznego.

Cechy charakterystyczne dla ogrodu romantycznego


Tworzenie kompozycji asymetrycznych - wyeliminowanie  formalnych, geometrycznych kształtów.

Kształtowanie nasadzeń w formach występujących w krajobrazie naturalnym. Nasadzenia drzew oraz krzewów tworzących wrażenie dzikiej, nieokiełznanej przyrody. 

Centralną przestrzeń ogrodu powinien stanowić zadbany trawnik, którego linia powinna mieć nieregularny zarys.

Linie rabat kwiatowych prowadzone są swobodne, nawiązując do naturalnych form w przyrodzie.

Zastosowanie roślin kwitnących w stonowanej kolorystyce.

Pergole porośnięte pnączami.

Głównym kierunkiem w nasadzeniach roślin są rośliny eteryczne, zioła oraz róże.

Tworzenie w ogrodzie licznych, wyodrębnionych wnętrz, które służą do wypoczynku, relaksu oraz wyciszenia.

Nawierzchnie z naturalnych materiałów budowlanych (kamień, żwir, grys) porośnięte odpornymi roślinami okrywowymi lub wkomponowane w trawnik.

Stylizowane elementy wystroju ogrodu - eliminowanie nowoczesnych form oraz materiałów.

Pożądanymi elementami są kute ręcznie meble ogrodowe oraz inne elementy np. ogrodzenia, bramy, furtki , lampy oświetleniowe (o oryginalnym wzornictwie i kształcie).

Istotny element zagospodarowania ogrodu stanowi woda np. w postaci sadzawki, fontanny, czy też oczka wodnego.


Detal i akcent w ogrodzie wykonany z kamienia (donice, niewielkie poidła dla ptaków, symboliczne rzeźby ogrodowe) w jasnych odcieniach beżu, szarości oraz bieli.

4 komentarze:

  1. Taka wizja ogrodu idealnego jest mi bliska. Tylko charakterystyczne dla tego stylu róże się w niej nie mieszczą - no, poza pnącymi. Nie lubię kłujących roślin, a poza tym w moim ogrodzie róże bardzo źle sobie radzą, może nieudolnie, ale próbowałam.
    Mam nadzieję, że inne kwitnące pnącza, jak wiciokrzewy i powojniki, mogą je zastąpić w tworzeniu nastroju ogrodu romantycznego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Czekam na przypływ weny i mam nadzieję, że już wkrótce powstaną nowe, ciekawe wpisy :)

      Usuń