Strony

środa, 4 lutego 2015

Formy nasadzeń: geometryczne, czy swobodne ?

Tworząc koncepcję zagospodarowanie własnego ogrodu, należy obrać kierunek ukształtowania nasadzeń. Każda decyzja związana z urządzeniem ogrodu oczywiście należy do właściciela, jednak warto zaczerpnąć nieco fachowej wiedzy związanej z ukształtowaniem form w ogrodzie. Wiedza ta jest o tyle istotna, że zależy od niej wiele elementów współtworzących wizualny odbiór przestrzeni ogrodu. Ponadto decydując się na określony rodzaj (styl) ogrodu, należy podążać w zgodzie z określonymi regułami stanowiącymi podstawę danego stylu ogrodowego. Poznajmy zatem jakie tendencje i uwarunkowania występują w stylach ogrodu regularnego oraz nieregularnego. Geometryczne, czy swobodne ? Ta decyzja należy do właściciela zielonego zakątka.


OGRÓD NIEREGULARNY określany także jako ogród swobodny


Jest to ogród, który swoją formą nawiązuje do naturalnego krajobrazu. Łagodne formy nasadzeń roślin płynnie i swobodnie komponują się z poszczególnymi elementami ogrodu. Dodatkowym urozmaiceniem tego typu ogrodu jest zmienne ukształtowanie rzeźby terenu. Ścieżki w ogrodzie swobodnym mają także nieregularny kształt, wiją się między roślinnością sprawiając wrażenie tajemniczego ogrodu pełnego rozmaitych romantycznych wnętrz. W ogrodzie o układzie swobodnym zastosowanie znajdą różne gatunki traw ozdobnych, rodzime gatunki drzew liściastych, różnego rodzaju rośliny pnące na podporach, ozdobne kwitnące krzewy liściaste. Ważną funkcję w ogrodzie swobodnym stanowi kolor, zatem staramy się urozmaicić nasadzenia w rośliny o dekoracyjnie wybarwiających się liściach. Nawierzchnie może stanowić kamień, który przerasta trawa lub odporne rośliny płożące, dekoracyjny żwir, drewniane belki komponowane w białym żwirze, betonowe nawierzchnie imitujące drewno w formie plastrów przeciętego pnia drzewa itp. Akcenty w tym ogrodzie to również mile widziany element, który mogą stanowić poidła dla ptaków, stylowe meble ogrodowe wykonane z drewna lub betonu, oświetlenie ogrodowe oraz nietuzinkowe dekoracje w postaci donic oraz pergole.

Swobodne formy nasadzeń korespondujące z otaczającym krajobrazem.


Nieregularne formy nasadzeń w parku miejskim w Augustowie.


OGRÓD REGULARNY określany również mianem ogrodu geometrycznego

Założenie ogrodu w oparciu na formach regularnych opiera się głównie na stosowaniu kształtowanych rabat o geometrycznych formach. Figurami często stosowanymi w formie obwódek lub kształtów rabat jest kwadrat, koło, prostokąt oraz trójkąt. Krzewy iglaste występujące w geometrycznym ogrodzie zwykle formowane są w regularne formy, symetrycznie rozmieszczane w aranżowanej przestrzeni. Większą część roślin w ogrodzie geometrycznym stanowią zimozielone krzewy, które tworzą szkielet nasadzeń dla całej aranżacji ogrodu. Uzupełnienie zimozielonych nasadzeń mogą stanowić byliny, kwitnące krzewy, czasem nawet warzywa posiadające dekoracyjne ulistnienie. Swojego czasu uzupełnienie geometrycznych nasadzeń ogrodu w Pieskowej Skale stanowiły główki kapusty ozdobnej. Zatem wachlarz możliwości związanych z kompozycją nasadzeń wewnątrz form geometrycznych jest dość duży i daje nam możliwość wykazania własnej ekspresji twórczej. Należy jednak pamiętać, że formy geometryczne wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz przycinania, co wiąże się z dodatkowym nakładem pracy w utrzymaniu efektownego wizerunku ogrodu. Ścieżki oraz mała architektura ogrodu powinny również korespondować z geometrycznymi formami nasadzeń. Doskonałym uzupełnieniem ogrodu są elementy małej architektury, w tym stylu ogrodu doskonale sprawdzą się nowoczesne meble ogrodowe. Nawierzchnia stanowi tutaj równie istotny element, co nasadzenia roślin. Możemy do tego celu wykorzystać duże płyty betonowe, płyty kamienne, różnego rodzaju żwir ozdobny w połączeniu z płytami nawierzchniowymi. W ogrodzie geometrycznym można pokusić się o akcenty w postaci rzeźb i figur ogrodowych.

Klasyczne formy geometryczne na zamku w Pieskowej Skale.

Projekt- formy geometryczne w nowoczesnej odsłonie.
Prezentowany projekt oparty jest na formach geometrycznych w nowoczesnej stylistyce. Narożnik ogrodu osłonięty gabionem wypełnionym kamieniem, po którym pnie się winobluszcz. Centralnym elementem skupiającym uwagę jest dekoracyjny krzew Dereń Kousa. Miejsce wypoczynku w narożniku stanowi drewniany podest na podwyższeniu, w okolicy którego zlokalizowane są różaneczniki. W zestawieniu nasadzeń znajdują się także formowane kule bukszpanu wieczniezielonego, różne gatunki traw ozdobnych, kwitnące krzewy, rośliny cieniolubne itp. Nawierzchnie utrzymane w formach geometrycznych wzajemnie uzupełniają się kolorystycznie. 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz