niedziela, 25 stycznia 2015

Tajniki związane z prawidłową uprawą hortensji

Hortensje należą do grupy dekoracyjnych krzewów ogrodowych. Krzewy te wymagają spełnienia kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które wpływają na rozrost krzewu oraz jego kwitnienie. Często osoby, które kupiły kwitnący krzew w sklepie ogrodniczym nie wiedzą jak postępować z rośliną, czego efektem jest zahamowanie wzrostu krzewu oraz brak wyczekiwanego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Kwitnąca hortensja ogrodowa


Stanowisko ekspozycji krzewu w ogrodzie

Hortensja wymaga stanowiska w półcieniu, gdzie dociera rozproszone światło słoneczne. Ponadto krzew wymaga miejsca osłoniętego od wiatru.

Podłoże do sadzenia hortensji

Podłoże to kolejny czynnik stanowiący o sukcesie uprawy hortensji. Do posadzenia krzewu należy przygotować głęboki dołek, w którym wymieniamy ziemię na prawidłowe podłoże do uprawy hortensji. Podłoże to stanowi żyzna, przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie (pH 4,5-7). Mieszamy zatem kwaśny torf z ziemią ogrodową w proporcji 1:1. Należy również zaznaczyć, iż odczyn pH gleby wpływa na właściwe wybarwienie kwiatów.

Ściółkowanie podłoża

Kolejnym ważnym zabiegiem jaki należy wykonać niezwłocznie po posadzeniu krzewu to ściółkowanie wierzchniej warstwy gleby pod krzewem. Ściółkę może stanowić kora, ozdobne zrąbki drzewne lub igliwie. Wskazany materiał do ściółkowania przede wszystkim ma zabezpieczyć glebę przed nadmiernym przesuszaniem. Rozdrobniona kora oraz zrąbki drzewne są estetyczne i praktyczne, ponadto kora dostarcza glebie próchnicy.  Igliwie zaś możemy pozyskać z własnego ogrodu, wpływa ono na zwiększenie kwasowości gleby.

Podlewanie i nawożenie krzewu

To niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny. Hortensje sa krzewami wymagającymi systematycznego podlewania, podłoże powinno być stale wilgotne ( nie należy dopuszczać do przesuszenia gleby). Konieczne jest także systematyczne stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych do hortensji, które dostępne są niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli pragniemy posiadać hortensję kwitnącą na niebiesko, należy bezwzględnie stosować nawóz przeznaczony do hortensji niebieskiej. Nawóz ten posiada zbilansowaną mieszankę składników odpowiedzialnych za prawidłowe zakwaszenie gleby, wpływające na niebieską barwę kwiatów.

Przycinanie hortensji

Aspekt przycinania krzewów hortensji uzależniony jest od odmiany jaką posiadamy w ogrodzie. Hortensje bowiem dzielą się na krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych oraz na pędach jednorocznych. Niewłaściwie wykonany zabieg przycinania może zatem przyczynić się do zahamowania kwitnienia rośliny. Hortensje ogrodowe kwitną na pędach zeszłorocznych, zatem by cieszyć się jej kwiatami nie przycinamy krzewu. Natomiast hortensje kwitnące na pędach jednorocznych wymagają cięcia, ponieważ w przypadku zaniechania przycinania krzewu, kwitnienie będzie mniej obfite, a kwiatostany będą coraz mniej atrakcyjne wizualnie.

Hortensja ogrodowa: nie przycinamy krzewu (usuwamy jedynie połamane i przemarznięte pędy)
Hortensja pnąca: nie przycinamy
Hortensja dębolistna: usuwamy tylko uszkodzone i obumarłe pędy
Hortensja bukietowa: zeszłoroczne pędy przycinamy wiosną na wysokości ok. 30 cm nad ziemią
Hortensja krzewiasta: przycinamy wiosną na wysokości ok. 30 cm nad ziemią

Zabezpieczenie krzewu przed zimą

Hortensja jest krzewem bardzo wrażliwym na mrozy. Przemarznięcie krzewu może odegrać istotną rolę w kolejnym sezonie, gdyż osłabiona roślina nie zakwitnie. Hortensje ogrodowe wymagają zabezpieczenia przed zimą, poprzez okrycie kapturami ochronnymi. Sprawdzoną metodą jest również zasypywanie rośliny trocinami, a następnie okrycie kapturem ochronnym.

Kompozycje z zastosowaniem hortensji

Szpaler krzewów hortensji
Rozsada krzewów co 2,5-3 m. Gęstsze nasadzenie spowoduje wzajemne wypieranie się roślin i konkurencję o składniki pokarmowe oraz wodę. Krzewy dość szybko rozrastają się i powinny mieć zapewnioną odpowiednia przestrzeń do rozrostu.

Krzew posadzony jako soliter
Pojedynczy krzew (soliter) posadzony w ogrodzie stanowi również niemałą atrakcję. Podłoże pod krzewem mogą wypełniać rośliny cebulowe. Krzew również doskonale prezentuje się w towarzystwie funkii, paproci oraz roślin okrywowych.

Hortensja doskonale prezentuje się także w towarzystwie drzew i krzewów iglastych, stanowiących również doskonałe tło dla jej barwnych kwiatów. 


Hortensja ogrodowa w podłożu zasadowym kwitnąca na różowo
Kwiat blado różowej hortensji ogrodowej
Wybarwiający się kwiatostan 


Kwitnąca hortensja bukietowa





2 komentarze:

  1. Hortensje to bardzo efektowne krzewy. Przez wiele lat były w niełasce, ale teraz wracają do ogrodów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się w zupełności. Z ogrodami sytuacja wygląda podobnie jak z modą, po pewnym czasie powracają i panują podobne trendy.

      Usuń