Strony

sobota, 17 stycznia 2015

Sprawdzone metody pielęgnacji i uprawy lilii

Rośliny cebulowe stanowią nadzwyczajną grupę roślin wśród których nie sposób oprzeć się urokowi majestatycznych lilii. Rośliny te cechują się pięknymi, okazałymi kwiatami zdobiącymi ogrody od maja, aż do września. Mnogość odmian przyprawia o zawrót głowy, lecz należy przy tym wspomnieć, że należą one do roślin wymagających określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród lilii występują odmiany:

- orientalne
- orientalne pełne
- azjatyckie
- trąbkowe
- doniczkowe
- królewskie
- wspaniałe


Czym różnią się poszczególne odmiany oraz jakimi kryteriami kierować się przy zakupie ?

Najczęściej występującą odmianą w ogrodach są lilie azjatyckie. Cechują się kwiatami o oryginalnym wybarwieniu, przyciągające wzrok nietuzinkowym wyglądem. Kwiaty o cudownych kompozycjach barw stanowią ich niezaprzeczalny atut. Lilie te są łatwiejsze w uprawie, a cebule z powodzeniem mogą zimować w gruncie, gdyż są mrozoodporne, co przekłada się również na ich popularność. 

Nieco bardziej wymagającymi odmianami są lilie orientalne, które charakteryzują się niską mrozoodpornością, wobec czego cebule należy przed zimą wykopać z gruntu i przechowywać w odpowiednich warunkach do kolejnego sezonu. Odmiana ta ma jednak ogromny walor w postaci wonnych kwiatów, są one jednakże zdecydowanie mniej barwne od mieszańców azjatyckich.
Nie sposób przejść obojętnie również obok lilii orientalnych pełnych. Cudowne, duże i oryginalne kwiaty niemal nie mają konkurencji w ogrodzie. 

Lilie królewskie odznaczają się dużymi kwiatami, o miłym, intensywnym zapachu. Roślina dorasta do 120 cm wysokości, czasem przy sprzyjających warunkach nawet do 200 cm. Polecana jest do nasadzeń w pobliżu miejsc wypoczynku ze względu na walory eteryczne. Stanowi odmianę chętnie sadzoną w ogrodach, gdyż jest łatwa w uprawie i posiada również mrozoodporne cebule zimujące w gruncie. 

Lilie trąbkowe wyróżniają się barwnymi kwiatami, o odmiennym, fantazyjnym kształcie kwiatów. Odmiana ta posiada kwiaty o wielu barwach, delikatnym zapachu oraz cebulach zimujących w gruncie. Zazwyczaj kwitną w drugim roku uprawy, odwdzięczając się przy tym mnoga ilością pachnących kwiatów.

Jak sadzić cebule lilii ?

Cebule lilii stanowią rarytas dla wielu szkodników żerujących pod ziemią. W celu ochrony cebul przed zjedzeniem przez większe gryzonie zaleca się sadzenie ich w specjalnie przeznaczonych do tego celu koszykach ochronnych. Należy sadzić je na głębokości 20-25 cm w żyznej ziemi ogrodniczej. Podłoże dla lilii powinno być przepuszczalne, na dnie dołka lub donicy umieszczamy zatem warstwę drenażu ( ok. 3 cm żwiru i 3 cm piasku). Po posadzeniu lilii należy przykryć wierzchnią warstwę ziemi warstwą ściółki, która będzie chroniła glebę przed nadmiernym nagrzaniem oraz przed szybkim przesuszaniem gleby, gdyż główną zasadą uprawy lilii jest spełnienie warunku: głowa w słońcu, stopy w cieniu. Cebule sadzimy wiosną lub jesienią.

Stanowisko sadzenia lilii:
słoneczne

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają lilie ?

1. Systematyczne, umiarkowane podlewanie
2. Należy zasilać roślinę nawozami zawierającymi odpowiednie składniki pokarmowe
3. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów
4. Po okresie kwitnienia roślinę przycinamy (główny pęd na wysokości 15-20 cm nad ziemią) i pozostawiamy do zeschnięcia
5. Wykopywanie cebul wrażliwych na niskie temperatury i przechowywanie w odpowiednich warunkach

Jak przechowywać cebule lilii i kiedy wykopać je z gruntu ?

Cebule wrażliwe na mrozy wykopujemy zaraz po pierwszych przymrozkach. Oczyszczamy je z ziemi, oddzielamy od cebulek przybyszowych i osuszamy. Tak przygotowane cebulki przechowujemy w drewnianej skrzynce zasypane trocinami, aż do kolejnego sezonu. Wczesną wiosną (marzec) cebulki ponownie sadzimy w ogrodzie, bądź w donicach.

Popularny szkodnik: 

Popularny szkodnik lilii to poskrzypka liliowa. Ze względu na strukturę liści lilii jedynym skutecznym środkiem na zwalczanie tego szkodnika jest ręczne zbieranie i usuwanie tych szkodników z rośliny (opryski środkami chemicznymi są w przypadku tych szkodników nieskuteczne). Istotne by jak najszybciej po zlokalizowaniu tego szkodnika rozpocząć jego likwidację, gdyż powoduje on zamieranie pąków kwiatowych i ogromne uszkodzenia rośliny.



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz