Strony

wtorek, 13 stycznia 2015

Rośliny bulwiaste

Kolejną grupę roślin chętnie sadzonych w Polskich ogrodach stanowią rośliny bulwiaste. Grupa ta jest  pokrewna z roślinami cebulowymi, lecz różnią się znacznie sposobem uprawy i pielęgnacją. Większość z roślin bulwiastych wymaga wykopywania przed zimą oraz odpowiedniego przechowywania. Jednakże pomimo znacznie większych zabiegów przy hodowli,  rośliny te odwdzięczają się pięknymi kwiatami oraz długim okresem zdobienia naszych ogrodów. Poniżej przedstawiam polecane rośliny bulwiaste, mogące znaleźć zastosowanie w każdym ogrodzie.


Moja przygoda z roślinami bulwiastymi rozpoczęła się od dalii. Nie będę przytaczała historii powstania gatunku oraz wywodzenia się tych niezwykłych roślin, gdyż najistotniejszymi informacjami jest sposób uprawy dalii, będącej często określanej jako królowa późnego lata. Dalia jest rośliną o korzeniach bulwiastych, która wymaga kilku istotnych zabiegów pielęgnacyjnych:

- właściwie przygotowanego podłoża
- słonecznego stanowiska
- zasilania nawozami
- przycinania przekwitłych kwiatostanów
- podwiązywania wysokich łodyg, uginających się pod ciężarem okazałych kwiatostanów
- wykopywania karp na zimę
- właściwego przechowywania bulw

Wyróżniamy odmiany karłowe, pomponowe, kaktusowe, półkaktusowe, storczykowe, kołnierzykowe itp. Poszczególne odmiany różnią się wielkością danej rośliny oraz wyglądem kwiatów, a dokładniej ich płatków. Pomimo odmiennego wyglądu zasady uprawy poszczególnych odmian mają wspólne zasady hodowli. Dalie są roślinami wrażliwymi na mróz, wobec czego nie mogą zimować w gruncie i należy je wykopać. Więcej tajników dotyczących uprawy dalii zostanie wkrótce zamieszczone na blogu w materiale poświęconym w całości daliom.

Pozostałe polecane rośliny bulwiaste:

Paciorecznik (Canna): Powszechnie uważa się je za rośliny jednoroczne, jednakże w moim ogrodzie postępuję z nimi podobnie jak z daliami. Po pierwszych przymrozkach karpy są wykopywane i przechowywane do kolejnego sezonu w odpowiednich warunkach. Następnie na przełomie lutego-marca karpy umieszczam w donicach z nowym podłożem. Tak przygotowane donice muszą znajdować się w pomieszczeniu o stałej temperaturze (np. w domu) na słonecznym stanowisku. Regularnie podlewane rośliny rozpoczynają na nowo wegetację. W kwietniu-maju rośliny zostają posadzone w ogrodzie na słonecznym stanowisku, bądź pozostają w donicach do końca sezonu. Należy pamiętać, iż pacioreczniki są roślinami wymagającymi bezwzględnie nawożenia, dużej ilości wody (regularnego obfitego podlewania) oraz przepuszczalnego podłoża. Tak przechowywane i uprawiane kanny cieszą mnie co roku olbrzymimi dekoracyjnymi liśćmi oraz obfitym kwitnieniem. 

Begonia bulwiasta: Mogąca znaleźć zastosowanie zarówno na rabatach, jak również jako roślina doniczkowa zdobiąca balkony i tarasy. Ze względu na mięsiste liście begonia wymaga raczej stanowiska w półcieniu, gdzie roślina nie będzie narażona na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi mogącymi poparzyć blaszkę liściową. Na rabacie doskonale spełnia się jako roślina na obwódki sadzona grupami.


Roślinami godnymi polecenia, posiadającymi bulwy pędowe są także mieczyki, krokusy oraz kalle. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz