środa, 21 stycznia 2015

Ogród w stylu wiejskim

Wśród różnych typów ogrodów jeden z bardzo wyrazistych i barwnych stanowi ogród rustykalny, potocznie nazywany wiejskim. Jest to styl nawiązujący do prostoty oraz umożliwiający wyrażenie własnej ekspresji twórczej. Ogrody te charakteryzują się nawiązaniem do istniejącej, naturalnie występującej roślinności. Dominują w nim byliny oraz kwiaty letnie jednoroczne oraz dwuletnie. To właśnie za sprawą kwiatów letnich ogród wiejski wypełnia się kolorami i nabiera swojego indywidualnego, nieco romantycznego oblicza. Ogród urządzony w tej formie wymaga jednak dużego nakładu pracy, ponieważ zarówno byliny, jak i kwiaty letnie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.


Aranżacja ogrodu wiejskiego

Ogród wiejski charakteryzuje się frontową częścią zwaną przedogródkiem, w którym dominują byliny i kwiaty letnie. To właśnie ta część ogrodu stanowi najbardziej barwną i majestatyczną strefę. Projektując ogród wiejski należy pamiętać o zestawieniu poszczególnych elementów oraz materiałów z otaczającą architekturą i krajobrazem. Materiał najbardziej adekwatny do zastosowania to drewno, wiklina oraz wypalana cegła. Pożądane w tego typu aranżacjach są również detale w postaci glinianych donic, drewnianych skrzyń, czy metalowych wiader wypełnionych sezonowymi roślinami ozdobnymi. Czasem formą małej architektury w ogrodzie może być studnia, bądź dekoracja w formie dawnego sprzętu ogrodniczego. Poza strefą roślin ozdobnych w ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć warzyw oraz ziół, które stanowią niemal podstawę całego założenia ogrodu . Dawne  ogrody wiejskie charakteryzowały się uprawą warzyw przeplatanych roślinami ozdobnymi o pożytecznych właściwościach sąsiedzkich, nazywane w dzisiejszych czasach uprawą współrzędną. Przykład stanowi aksamitka doskonale sprawdzająca się w uprawie z pomidorami oraz wpływająca korzystnie na eliminację problemu niektórych szkodników warzyw. Z drugiej zaś strony należy unikać sadzenia aksamitki w pobliży zagonów z ziołami. Uprawy ziół w ogrodzie to cenny zasób materiału wykorzystywanego w kuchni, lecz również dekoracyjność kwitnienia niektórych gatunków oraz ich właściwości eteryczne. Drzewami najczęściej spotykanymi w ogrodach wiejskich są drzewa owocowe wśród których podstawę stanowią  wiśnie, śliwki, jabłonie oraz grusze.

Osobiście bardzo pozytywnie wspominam doświadczenia związane z ogrodem wiejskim. Doskonale pamiętam ogród swoich dziadków, gdzie poznawałam sekrety przyrody. Barwne kwiaty cynii, mieczyków, kosmosów, dalii oraz bratków dekorowały poszczególne części ogrodu, gdzie latem spędzałam całe dnie obserwując piękne motyle i pomagając w lekkich pracach ogrodowych. Do dziś pamiętam cudowny zapach maciejki, który wieczorem unosił się w całym ogrodzie. Malwy, których kwiaty wprawiały mnie w zachwyt oraz słonecznik, na który czekałam z niecierpliwością. Magiczną rośliną w naszym sielskim ogrodzie była zatrwian, z którego babcia wyczarowywała dla mnie cudowne wianki do dekoracji domu. Ogród ten miał jeszcze jedną ogromną zaletę, fakt iż poza roślinami ogrodowymi znajdowały się w nim przeróżne zioła i warzywa, a także rośliny rodzime popularnie nazywane chwastami o wielu praktycznych metodach zastosowania.
Doskonale pamiętam, iż łubin stanowił w naszym ogrodzie element dekoracji, ale również był wykorzystywany jako naturalny nawóz użyźniający glebę. Popularna babka zwyczajna nieraz uśmierzała ból stłuczonej nogi, zaś rumianek pospolity w formie kwiecistej łąki stanowił materiał do zbierania suszu, z którego następnie babcia przyrządzała aromatyczne napary. Ot cała magia ogrodu wiejskiego, gdyż znajdują się w nim nie tylko rośliny ozdobne, ale również użyteczne. Wszystkie te walory ogrodu wiejskiego sprawiają, iż jest on magiczny i nietuzinkowy.

Rośliny w ogrodzie wiejskim

Roślin tożsamych dla ogrodu wiejskiego jest znacznie więcej, jednakże wymienione poniżej stanowią klasykę i podstawę uprawy od wielu lat.

Łubin
Cynia
Lewkonia
Malwa
Nagietek
Słonecznik
Mieczyk
Kosmos
Dalia
Bratek
Zatrwian
Ostróżka ogrodowa
Złocień
Aksamitka
Floks wiechowaty
Rudbekia

Krzewy ozdobne charakterystyczne dla ogrodów wiejskich

Jaśminowiec
Lilak
Forsycja
Mahonia

Krzewy owocowe

Agrest
Porzeczki
Maliny
Jeżyny








2 komentarze:

  1. Lubię nastrój ogrodów wiejskich, one zawsze budzą pozytywne emocje. Szkoda, takich ogrodów na wsi już prawie nie ma...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cudownie, że można spotkać jeszcze osoby, które doceniają ogrody powiązane z naturą. Zgadzam się również, że niestety dzisiejsza wieś coraz bardziej przypomina osiedla domków jednorodzinnych, gdzie ogrody obsadzone są jedynie żywotnikami pod linijkę, niczym strażnikami ogrodzeń. Dziękuję za odwiedzinki i serdecznie pozdrawiam !

      Usuń