wtorek, 9 grudnia 2014

Ogród z ziemianką

Ziemianka jako piwniczka ogrodowa

Ziemianka stanowiąca niegdyś prowincjonalne schronienie zbudowane w ziemi, w późniejszym etapie stanowiła we wsiach pomieszczenie do przechowywania żywności w okresie zimy. W dzisiejszych czasach spotykamy się z tą budowlą dużo rzadziej, wobec czego warto wspomnieć o tym pożytecznym i oryginalnym obiekcie.

Ziemianka, którą opiszę w dzisiejszym poście znajduje się na terenie ogrodu znakomitej ogrodniczki, która zaszczepiła we mnie pasję do ogrodów.
Piwniczka ogrodowa ma obecnie ponad 40 lat i nadal świetnie spełnia swoją funkcję jako całoroczna spiżarnia na przetwory. Zawsze, gdy przyjeżdżam odwiedzić bajeczny ogród mojej mentorki, z ciekawością zaglądam do piwniczki w poszukiwaniu nowych pyszności zamkniętych szczelnie w słoiczkach. Wszystkie przetwory z ziemianki zostają wykonane z owoców i warzyw rosnących w tutejszym ogrodzie. Moje wyjątkowe wspomnienia wiążą się z nietuzinkowymi konfiturami oraz nalewkami z owoców sezonowych.
W tym miejscu warto napisać nieco o stronie technicznej tego obiektu. Z uwagi na typową nierówność terenu górzystego piwniczka ta została posadowiona na pochylni wzniesienia. Front obiektu skierowany jest na wschód, natomiast na zachodniej części znajduje się okienko wentylacyjne. Ziemiankę chronią od wiatrów nasadzenia zieleni, głównie drzew znajdujących się w sąsiedztwie. Budowla pokryta jest grubą warstwą ziemi, komponującą się z naturalnym ukształtowaniem rzeźby terenu. Całość konstrukcji wykonano  z bloków ręcznie ciosanego piaskowca, występującego naturalnie w regionie budowy ziemianki. Obramienie drzwi wykonane dekoracyjnie z pełnej cegły, a kształt nadproża jest w formie łuku odcinkowego. Obiekt pełnił dotychczas funkcję spiżarni, jednakże estetyka zewnętrzna bryły nieco odbiegała od piękna i elegancji pozostałych części posiadłości.

Właścicielka ogrodu postanowiła ożywić bryłę budowli, tworząc w ten sposób unikalną dekorację swojego ogrodu. Wykorzystując ukształtowanie  piwniczki na stronie zachodniej, gdzie promienie słoneczne docierają już od przedpołudnia stworzono ogród skalny. Kwitnące kobierce roślin płożących się po skarpie oraz różnorodne formy sukulentów pokryły zachodnią powierzchnię ziemianki. Na północnej stronie znajdują się nasadzenia paproci, a reszta przestrzeni pokryta została trawą. Ziemianka prezentuje się magicznie niczym bajkowe schronienie hobbitów, o czym możecie przekonać się drodzy czytelnicy oglądając poniższą galerię zdjęć. 













1 komentarz: