Strony

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Kamień w ogrodzie

Ogród składa się z wielu elementów tworzących spójną całość. Odpowiednio skomponowany materiał roślinny wymaga doboru innych elementów uzupełniających kompozycję. Bardzo dobrze z roślinnością zestawia się kamień. Można go wykorzystać zarówno do budowy murków, obwódek, ścieżek lub całych założeń takich jak ogrody skalne. Zastosowanie określonego rodzaju kamienia w ogrodzie powinno podążać za miejscem w jakim zlokalizowana jest nasza nieruchomość, ponieważ zgodnie z zasadami kształtowania krajobrazu powinno stosować się materiały rodzime występujące w danym regionie. Pojedyncze elementy kamienne  zastosowane w naszym ogrodzie mają znikome oddziaływanie i mogą być z dowolnie dobranego materiału. Natomiast budowle o znacznych rozmiarach mają szerszy odbiór oraz korelację z otoczeniem, wobec czego należy przemyśleć dobór stosownego materiału budowlanego.

Murek w ogrodzie
W naszym ogrodzie możemy stworzyć murek o dowolnym kształcie i przeznaczeniu. Budowla ta może służyć do ekspozycji roślin, oddzielenia danych stref ogrodu lub stworzenia ogrodu kaskadowego. Każdy typ muru ma odmienny sposób budowy oraz doboru właściwego rodzaju kamienia.

Murek spoinowany 
Odznacza się dużą wytrzymałością oraz trwałością, natomiast jego negatywnym aspektem jest nienaturalna forma. Wymaga on fundamentu oraz zaprawy, którą wypełniamy wolne przestrzenie między materiałem kamiennym. Murki spoinowane najczęściej wykorzystywane są przy budowie ogrodzeń z kamienia.

Suchy mur
Jest to rodzaj murka, który nie wymaga użycia zaprawy. Naturalny widok to niezaprzeczalny atut tego typu budowli. Suchy mur należy posadowić w odpowiednio przygotowanym korycie o głębokości 20-60 cm, a szerokość murka powinna wynosić 1/3 jego planowanej wysokości. Na spodzie koryta należy zastosować tłuczeń kamienny jako podbudówkę. Optymalna wysokość muru bez zaprawy ze względu na jego stabilność nie powinna przekraczać 50 cm. Materiał nadający się do wykonania muru tego typu to piaskowiec, kamień wapienny oraz granit. Dzięki zastosowaniu suchego muru mamy możliwość umiejscowienia między szczelinami kamienia sukulentów wzbogacających efekty wizualne budowli.

Konstrukcje gabionowe
To nowoczesna forma wykorzystania kamienia w ogrodzie. Specjalnie skonstruowane kosze wypełniane kamieniem można wykorzystać zarówno jako ogrodzenie, murek, stolik, ławka, bądź inny element dekoracyjny ogrodu. Zaletą tego typu budowli jest praktycznie nieograniczona możliwość zastosowania dowolnego materiału kamiennego. W przypadku koszy gabionowych mamy także możliwość wypełnienia ich innym rodzajem materiału lub łączenia różnych surowców tworzących spektakularne mozaiki.



W moim ogrodzie jednym z elementów dekoracyjnych jest tzw. suchy mur. Jego budowa była spontaniczną decyzją, która kosztowała mnie w prawdzie wiele wysiłku, ale ostateczny efekt wizualny był tego wart. Ogromne kamienie stanowiące najniższą warstwę muru przysporzyły największych utrapień, jednakże warstwa po warstwie powstawały już coraz sprawniej.  Murek wykonany z piaskowca, latem przyozdabiam szlakiem donic wypełnionych sezonowymi kwiatami. Od kilku lat co sezon skrzynki wypełniają surfinie balkonowe o pięknych zwisających pędach.

Fragment ogrodu skalnego

Granit w ogrodzie pełniący funkcję obrzeża rabaty

Efektowne kamienne schody



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz