Strony

środa, 10 grudnia 2014

Jałowce

Dzisiejszy post postanowiłam poświęcić jałowcom. Są to krzewy, które pięknie prezentują się o każdej porze roku, przy czym wymagają minimalnych nakładów pracy przy uprawie. Mnogość odmian oraz różnorodne pokroje krzewów umożliwiają zastosowanie ich w różnych kompozycjach. Ja natomiast uwielbiam je za piękny zapach gałązek, z których w okresie świątecznym przygotowuje oryginalne, aromatyczne dekoracje wnętrza domu oraz owoców jałowca pospolitego, które doskonale sprawdzają się jako przyprawa w kuchni.

Zima tuż, tuż zatem warto wspomnieć także o zabezpieczeniu jałowców o pokroju kolumnowym, które mają kilka przewodników,  przed zbliżającymi się opadami śniegu. Krzewy te wymagają zabezpieczenia poprzez obwiązanie krzewu dookoła rozpoczynając od dołu i kończąc u samej góry. Zabieg ten uchroni nasze jałowce przed połamaniem gałęzi, uginających się pod ciężarem śniegu. Do zabezpieczenia krzewu możemy użyć sznurka lnianego lub ogrodniczego, bądź siatki o dość drobnych oczkach. W moim ogrodzie znajduje się kilka odmian jałowców, w większości jednak są to odmiany karłowe.


Jałowiec łuskowaty Juniperus Squamata „Blue Star”
Karłowa odmiana, która charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem. Barwa igliwia mieni się od srebrzystej po refleksy niebieskich odcieni. Krzew polecany na  stanowisko słoneczne. U mnie odmiana ta doskonale sprawdza się w ogrodzie skalnym, a przyrosty roczne osiągają ok. 3 cm.



Jałowiec Juniperus Pingii „Loderi”
Odmiana karłowa o pokroju szeroko stożkowym. Barwa igliwia o odcieniach zieleni przechodzącej w kolor srebrzysto niebieski. Gałązki pokryte igliwiem są delikatne, miłe w dotyku oraz bardzo pięknie pachną. Polecane stanowisko słoneczne, jednakże w moim ogrodzie krzewy te znajdują się w półcieniu. Przyrosty roczne w przypadku moich jałowców to 4-5 cm. Małe wymagania glebowe i pielęgnacyjne sprawiają, że jest to z pewnością wygodna odmiana dla zapracowanych miłośników ogrodnictwa.




Jałowiec łuskowaty Juniperus Squamata „Blue Carpet”

Odmiana o pokroju płożącym i dość szybkim wzroście. Igły barwy srebrzysto niebieskiej, mocne i kłujące. Przyrasta rocznie ok. 15-20 cm. Polecany na stanowisko słoneczne lub półcieniste. Sprawdza się jako roślina okrywowa, do kompozycji z innymi iglakami. Podobnie jak inne jałowce jest mało wymagający. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz